Cumartesi, Aralık 2, 2023
Ana SayfaOtomobilJaguar ve Land Rover'ın Sahibi "Tata", Ne Kadar Büyük? - Webtekno

Jaguar ve Land Rover’ın Sahibi “Tata”, Ne Kadar Büyük? – Webtekno

Tata, Hindistan merkezli bir otomotiv üreticisidir. Ancak bunun dışında daha birçok alanda da hizmet verir. 

Yıllardır ülkemizde çoğu kişi tarafından küçük, kalitesiz ve ucuz araçlar yapan Hindistan merkezli bir otomotiv üreticisi olarak bilinen Tata şirketi; şu anda dünyada ne konumda, aslında nasıl bir şirket ve gelecek planlarında neler var?

Tata sadece bir otomotiv şirketi mi?

İnanç Can Çekmez: Jaguar Ve Land Rover'In Sahibi &Quot;Tata&Quot;, Ne Kadar Büyük? - Webtekno 1

Tabii ki hayır. Şirketleri arasında; Tata Danışmanlık Hizmetleri, Tata Çelik, Tata Kimya, Tata Tüketici Ürünleri, Titan, Tata Capital, Tata Power, Indian Hotels, Tata Communications, Tata Digital, Tata Elektronik ve havayolu şirketi Air India bulunmaktadır.

1868’de Hint girişimci Jamsetji Tata tarafından kurulan Tata Grubu, merkezi Hindistan’da bulunan ve 10 sektörde 30 şirketten oluşan küresel bir kuruluştur. 6 kıtada 100’den fazla ülkede faaliyet göstermektedir. 

Dünyanın en değerli 69. markası!

İnanç Can Çekmez: Jaguar Ve Land Rover'In Sahibi &Quot;Tata&Quot;, Ne Kadar Büyük? - Webtekno 3

Piyasa değeri 311 milyar ABD Doları olan Tata, 2023 itibarıyla dünyanın en değerli 500 markası arasında 69. sıradadır. Bilgi vermesi açısından ülkemizin ilk 500 içinde ne yazık ki bir şirketi yok.

44 milyar ABD dolar değerindeki Tata Motors Group; ticari, binek ve elektrikli araçlarda sunduğu pek çok ürünle önde gelen bir küresel otomobil üreticisidir. Bugün dünyada Tata markasına ait 8,5 milyondan fazla araç yollarda dolaşmaktadır.

Araba alacak olsanız Tata’yı mı, “Jaguar”ı mı tercih edersiniz?

Jaguar dediğinizi duyar gibiyim ancak hangisini alırsanız alın aslında bir Tata ürünü almış olacaksınız.

Tata’yı küçük görenleri biraz daha şaşırtalım o zaman. Tata Motors en büyük süksesini 2008 yılında seçkin İngiliz markaları Jaguar, Land Rover ve Güney Kore otomobil şirketi Daewoo’yu satın alarak yapmıştır.

Tata’nın önlenemeyen çıkışı.

İnanç Can Çekmez: Jaguar Ve Land Rover'In Sahibi &Quot;Tata&Quot;, Ne Kadar Büyük? - Webtekno 5

Hyundai ve Tata

Jaguar-Land Rover’ın Tata ailesine gelmesiyle birlikte, iyi arabalar ve küçük binek araçlar yapmak için çok ihtiyaç duyulan teknoloji ve uzmanlığa sahip olan Tata bayi, servis ağını da genişleterek 2022 yılında kendi ülkesinde araç satışında Hyundai’yi geçerek 2. sıraya yerleşti ve 1. sıradaki Suziki’yi geçmeye çok yaklaştı.

Bunun yanısıra G. Kore gibi rekabetin zor olduğu bir ülkede bir sürpriz yaparak kamyon ve ticari araç satışında 2. sıraya yükseldi.

Peki, elektrikli araçlarda Tata ne durumda?

İnanç Can Çekmez: Jaguar Ve Land Rover'In Sahibi &Quot;Tata&Quot;, Ne Kadar Büyük? - Webtekno 7

Tata Motors Electric Mobility elektrikli araç (EV) bölümü 2017‘de kuruldu. Bölüm, Hindistan pazarı için elektrikli araçlar geliştirmeye ve üretime odaklandı. Yani bu sektörde de varlar diyebiliriz. 

Tata Motors Electric Mobility, halen satışta olan Nexon, Tigor, Tiago dahil olmak üzere yeni modeller Harrier, Sierra ve Avinya diğer bazı araçlarının elektrikli versiyonları ile adından çok söz ettireceğe benziyor.

Tata’yı sadece Hindistan temelli küçük bir otomotiv şirketi olarak düşünmenin ne kadar yanlış olduğunu anlamış olduk. İleride Tata ismini daha fazla duymaya devam edeceğiz gibi görünüyor.

Kaynaklar: Tata, Gyan Infinet, Zee News, Brandirectory

Kaynak:  Webtekno

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Trend Yazılar

Son Yorumlar