Pazar, Nisan 2, 2023
Google search engine
Ana SayfaBilimKanatlarında Karınca Deseni Olan Sinek Çeşidi

Kanatlarında Karınca Deseni Olan Sinek Çeşidi

Canlılar üzerinde bulunan şekiller evrimsel süreçte çeşitli nedenlerle oluştu, hatta milyon yıllara yayılan bu süreçte bazı türlerin üzerindeki desenler göz, çiçek gibi nesnelere benzedi.

Tephritidae familyasının Goniurellia cinsindeki bu meyve sineklerinin şeffaf kanatlarındaki desenler ise evrimin bu konuda zirve yaptığı en çarpıcı örneklerden biri.

1910’dan beri bilinen bu tür genellikle Yakın ve Orta Doğu, Avrupa ve Asya’da bulunuyor.

Şinasi Kaya: Kanatlarında Karınca Deseni Olan Sinek Çeşidi 1

Çok çeşitli habitatlarda yaşayan bu sineklere, çoğu zaman çayırlarda ve şehirlerdeki bahçelerde rastlanıyor. Yetişkinleri ortalama 3-4 mm uzunluğunda oluyor, yani oldukça küçük bir tür.

Sineğin kanatlarındaki karınca benzeri böcek şekli nasıl ortaya çıkmış olabilir?

Şinasi Kaya: Kanatlarında Karınca Deseni Olan Sinek Çeşidi 2

İşte burada evrim devreye giriyor. Kesin nedeni bilinmemekle birlikte avcılara karşı bir savunma mekanizması olarak gelişmiş olabileceği düşünülüyor. Bir tehdit algıladıklarında kanatlarını açarak daha korkutucu görünebilirler, böylece avcının kafasını karıştırabilirler.

Bu şekle sahip olanların hayatta kalma ihtimali nesillerdir artacağı için sonraki nesillerin de bu şekle sahip olacağı düşünülüyor. Bu şekil, türün her üyesinde bulunmuyor. Bazılarında örümcek şekli dahi belirebiliyor.

Bu savunma mekanizması aynı zamanda sineği potansiyel eşler için çekici hale getirebilir.

Şinasi Kaya: Kanatlarında Karınca Deseni Olan Sinek Çeşidi 3

Estetik görünen bu kanat tasarımı, bir çiftleşme dansıyla birlikte dişiler için cezbedici olabilir. Kanattaki resim ne kadar gerçekçi olursa hayatta kalma ve üreme şansı o kadar artacaktır. Böylece bu eşsiz özellik nesiller arasında aktarılacaktır.

Kelebeklerin kanatlarında bulunan göz benzeri şekiller de benzer bir işleyişin sonucudur.

Şinasi Kaya: Kanatlarında Karınca Deseni Olan Sinek Çeşidi 4

Kanatlarındaki baykuş gözü şekli sayesinde avcılarını anlık olarak korkutup kaçırabilen bazı kelebek türleri, bu tür adaptasyonların en bilindiklerindendir.

Peki bu tip şekiller neden her türde ortaya çıkmıyor?

Şinasi Kaya: Kanatlarında Karınca Deseni Olan Sinek Çeşidi 5

Bu özellikler birdenbire değil milyonlarca süren bir süreçte ortaya çıkmaktadır. Her popülasyonun genetik dağılımının yanı sıra onlara etki eden faktörler birbirinden çok farklıdır. Bu yüzden benzer sorunlara farklı tepkiler ortaya çıkabilir.

Bir dahaki sefere dairenizin etrafında uçan minik böceklerden şikayet ettiğinizde, onları haşere olarak görmeyin, onlara evrimsel sanat olarak bakın.

Kaynaklar: 1, 2, 3, 4

Kaynak:  Webtekno

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -
Google search engine

Trend Yazılar

Son Yorumlar