Cuma, Haziran 2, 2023
Ana SayfaMobilKatlanabilir telefon çıkarmayan tek büyük üretici kaldı: Apple

Katlanabilir telefon çıkarmayan tek büyük üretici kaldı: Apple

Şinasi Kaya: Katlanabilir Telefon Çıkarmayan Tek Büyük Üretici Kaldı: Apple 1 Google’ın Pixel Fold’u tanıtmasının akabinde Apple, portföyünde katlanabilir model bulunmayan tek küresel akıllı telefon üreticisi haline geldi. Cupertinolu dev önümüzdeki yıllarda milyarlarca dolarlık gelir vaat eden trendden uzak kalmış durumda.

Şirket yıllar evvel katlanabilir iPhone üzerinde çalışmaya başlamış olmasına karşın şu ana kadar bu türlü bir aygıt piyasaya sürmeye pek hevesli olmadı. Bu temelinde Apple için alışılmadık bir durum değil. Çünkü 2007’de çıkış yapan birinci iPhone’da da emsal bir yol izlenmişti.

Apple çoklukla yerleşik bir kategoride daha yeterli bir aygıt sunarak öne çıkmayı tercih ediyor. Bu yaklaşımı, birinci akıllı telefon olmayan lakin bu kategoride devrim yaratan iPhone ile sergilemişti. Ayrıyeten firma premium akıllı telefon pazarına aslında hakim olduğu için mevcut iPhone serisini yine tasarlamak için bir motivasyonu da yok.

Şinasi Kaya: Katlanabilir Telefon Çıkarmayan Tek Büyük Üretici Kaldı: Apple 3

Samsung pazar lideri

Omdia analisti Jusy Hong, katlanabilir akıllı telefon segmentinin şimdi, geçen yıl 751 doların üzerindeki akıllı telefon pazarının %77’sini elinde tutan iPhone’dan değerli bir hisse alacak kadar büyük olmadığını söylüyor. Strategy Analytics araştırma yöneticisi Neil Mawston’a nazaran, pazara hazır olmayan bir katlanabilir telefonu çok erken piyasaya sürmek tüm iPhone serisini mahvedebilir.

Şinasi Kaya: Katlanabilir Telefon Çıkarmayan Tek Büyük Üretici Kaldı: Apple 5 Şu anda katlanabilir aygıtlar sırf Android platformunda mevcut ve Samsung Electronics pazarın önderi pozisyonunda. Güney Koreli dev bu kategoride Google’ın yanı sıra Xiaomi, Huawei, Tecno, Vivo, Oppo ve Honor üzere Çinli markalarla rekabet ediyor.

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Trend Yazılar

Son Yorumlar