Pazar, Mart 26, 2023
Google search engine
Ana SayfaBilimKöpekler, Sahiplerini Seslerinden Tanıyor

Köpekler, Sahiplerini Seslerinden Tanıyor

Macaristan’da hizmet vermekte olan Eotvos Lorand Üniversitesi bünyesinde çalışan bir grup bilim insanı, köpeklerle ilgili dikkat çeken bir araştırma yaptı. Animal Cognition isimli hakemli tıp dergisinde yayımlanan araştırma, köpeklerle ilgili dikkat çeken bir gerçeği ortaya koydu. Araştırmaya göre asırlardır insanlarla birlikte olan köpekler, sahiplerini yalnızca seslerinden tanıyor.

Aslına bakacak olursak geçtiğimiz dönemlerde yapılan çalışmalar; köpeklerin, sahiplerini ayırt edebilme yeteneğine sahip olduğunu ortaya koymuştu. Ancak bunun hangi duyu organı ile yapıldığı net değildi. Haliyle Macaristan’daki araştırma, alanında ilk olma özelliğine sahip. Peki köpekler, nasıl oluyor da sahiplerini yalnızca sesleri ile tanıyorlar?

Koku duyusunun kullanımı engellendiğinde de aynı sonuç açığa çıktı

Şinasi Kaya: Köpekler, Sahiplerini Seslerinden Tanıyor 1

Bilim insanları, söz konusu araştırma için 28 köpek ve sahibi üzerinden deneysel bir çalışma yürüttüler. Bu çalışmalar kapsamında bir saklambaç oyunu oynandı. Bu oyunda hem köpeğin sahibi hem de yabancılar vardı ve köpeklerin, sahiplerini bulmaları isteniyordu. Yapılan ilk denemelerde, köpek sahiplerinin seslenişlerinin etkili olduğu keşfedildi. Ancak bu durum kokuyla ilgili de olabilirdi. Araştırmanın ikinci aşamasında ise köpek sahiplerinin ses kayıtları kullanıldı. Sesler yabancı kişilerin bulunduğu yerlerden çalındı. Köpekler, yine o sese doğru gitmişlerdi. Bu da köpeklerin sahiplerini bulmak için kokudan değil, sesten faydalandıklarını ortaya koydu.

Yapılan incelemelerde, köpeklerin ses ile sahiplerini bulmaktaki başarısının yüzde 82 olduğu anlaşıldı. Araştırmanın bir numaralı ismi olan Anna Gabor tarafından yapılan açıklamalarda; “İnsanlar birbirini tanımak için çoğunlukla üç ses özelliği kullanır: perde (yüksek veya düşük), gürültü (daha temiz veya daha sert) ve tını (daha parlak veya daha koyu). Köpekler ise aynı ses özelliklerini veya farklı olanlarını kullanabilir. Köpekler için önemli olan bir yerde iki ses farklıysa, kararlar onlar için daha kolay oluyor.” ifadelerine yer verildi.

Kaynak:  Webtekno

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -
Google search engine

Trend Yazılar

Son Yorumlar