Salı, Şubat 7, 2023
Google search engine
Ana SayfaBilimKripto para dünyasında yeni akın: Ziyan yüz milyonlarca dolar

Kripto para dünyasında yeni akın: Ziyan yüz milyonlarca dolar

İnanç Can Çekmez: Kripto para dünyasında yeni akın: Ziyan yüz milyonlarca dolar 1

Gün geçmiyor ki kripto para dünyasında yeni bir saldırı haberi duymayalım. Biz duymaktan bıktık ancak saldırganlar çalmaktan bıkmadı. Daha yeni yılın ilk aylarında kripto para platformlarına yapılan saldırılar yarım milyar dolara yaklaştı. 

Wormhole platformuna saldırı

Saldırının konusu yine bir köprü platformu. Birden fazla blok zinciri arasında kripto para transferine izin veren köprü platformları yeterince korunamadığı için saldırganlar sürekli bu cepheye yoğunlaşıyor. Ayrıca soygunun ebadı da büyük oluyor. 

Wormhole köprüsüne yapılan bir saldırı sonucunda 250 milyon dolar değerinde 80000 ETH varlığı çalındı. Paradigm güvenlik araştırmacılarının fark ettiği bu devasa para aktarımı sonrasında Wormhole ekibi harekete geçti ve saldırgana 10 milyon dolarlık bir ödül teklif etti. Diğer taraftan Solana ağına eklenmiş 40 bin ETH değersiz hale geldiği de belirtiliyor. Yani 375 milyon dolarlık bir kayıp söz konusu. 

Wormhole köprü hizmetleri askıya alınmış durumda ve açığın nereden kaynaklandığı inceleniyor. DeFi tarihinde ikinci en büyük saldırının gerçekleştiği bildirildi. Diğer taraftan Ethereum kurucusu Vitalik Butterin’in özellikle karşı ağlardaki varlıkların korunamaması riski nedeniyle köprü platformlarını eleştirmesindeki haklılığı bir kere daha ortaya çıkmış oldu. 
 

  • Anasayfa
  • Popüler Bilim
  • Kripto Para Haberleri
  • Wormhole platformu saldırıya uğradı

Kaynak:  Donanimhaber

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -
Google search engine

Trend Yazılar

Son Yorumlar