Pazar, Şubat 5, 2023
Google search engine
Ana SayfaBilimKripto paralara Hindistan’da yüzde 30 vergi

Kripto paralara Hindistan’da yüzde 30 vergi

İnanç Can Çekmez: Kripto paralara Hindistan’da yüzde 30 vergi 1

Ülkemizde kripto para ticaretine uygulanacak olan vergilendirme merakla beklenirken Hindistan’dan hiç de iç açıcı olmayan haberler geliyor. Bir dönem kripto paralara konan yasak yüksek mahkemede iptal edilince hükümet yasaktan vazgeçti. Bunun yerine sağlam bir vergilendirme geliyor. 

Hindistan’da yüksek kripto para vergisi

Hindistan ekonomi bakanı Nirmala Sitharaman yaptığı açıklamada merkez bankasının dijital bir Rupi projesi için düğmeye bastığını müjdelerken ülkenin ekonomik büyümesine de önemli bir katkı olacağını dile getirdi. 

Yıl içerisinde sona ermesi beklenen dijital Rupi projesinin yanında kripto paralara da vergilendirme söz konusu. Sanal dijital varlık olarak kabul edilen tüm transfer işlemlerinde yüzde 30 vergi alınacağı ifade edildi. Gelir tanımı kullanıldığı için muhtemelen bankalara çekilen paralardan vergi kesilecek. Bu vergide herhangi bir muafiyet tanınmayacağı belirtiliyor. Buna ticaret esnasında kaybedilen varlıklar da dahil. 

Diğer taraftan ülkede kripto para odaklı yatırımlar için en fazla yüzde 1 vergilendirme tavanı belirlendi. Ekonomik sıkıntılar nedeniyle Hindistan’da kripto paralar oldukça popüler ve 100 milyon civarında yatırımcı mevcut. Yüzde 30 vergi dilimi bu anlamda ülkeye önemli bir gelir girişi anlamına geliyor. 
 

  • Anasayfa
  • Popüler Bilim
  • Kripto Para Haberleri
  • Kripto para vergisi yaygınlaşıyor

Kaynak:  Donanimhaber

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -
Google search engine

Trend Yazılar

Son Yorumlar