Cuma, Mayıs 27, 2022
Google search engine
Ana SayfaMobilKüresel premium telefon segmenti süratli büyüyor

Küresel premium telefon segmenti süratli büyüyor

Şinasi Kaya: Küresel premium telefon segmenti süratli büyüyor 1

Global çapta yer yer ekonomik sıkıntılardan bahsedilirken ve önemli bir kesimin halen giriş seviyesi telefonlara yöneldiği gündeme gelirken premium telefon segmenti sessiz ve derinden ilerliyor.

Premium telefon segmenti büyüyor

Counterpoint tarafından yapılan pazar araştırmasına göre premium telefon segmenti global olarak yıllık yüzde 24 büyüme kaydetti. Global akıllı telefon pazarının yüzde 7 büyüyebildiği bir dönemde elde edilen rakam dikkat çekici. Ayrıca toplam gelirlere yüzde 27 katkı ile yeni bir rekor kırdı.

Galaxy S22 FE özellikleri sızdırıldı

2 gün önce eklendi

400$ ve üzeri fiyat etiketlerinin dahil edildiği araştırmada Apple toplam 8 satış bölgesinde lider durumda ve 2017 yılından sonra ilk kez yüzde 60 paya ulaştı. iPhone 12 ve iPhone 13 satışları Apple’ı zirveye taşıdı.

Şinasi Kaya: Küresel premium telefon segmenti süratli büyüyor 2

Katlanabilir telefonların da artık katkı yapmaya başladığı segmentte Samsung bunun kaymağını yiyor. Premium satışları yüzde 6 büyüyen Samsung bir miktar pazar payı kaybetmiş durumda. Oppo yüzde 116, Vivo  ise yüzde 103 büyüme ile bazı pazarlarda ilk beşe girmeyi başardı.

iPhone serisinin yüksek fiyat etiketleri yanında Android üreticilerinin de artık 1000$ üzerine çıkan Ultra akıllı telefonları pazarı şekillendirmeye başladı. Katlanabilir telefonların da etkisiyle premium sınıfın daha da büyüyeceğini tahmin edebiliriz.

  • Anasayfa
  • Mobil Teknolojiler
  • Cep Telefonları Haberleri
  • Pahalı teleonlara ilgi büyüyor

Kaynak:  Donanimhaber

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -
Google search engine

Trend Yazılar

Son Yorumlar