Pazartesi, Ocak 30, 2023
Google search engine
Ana SayfaBilimMars'ta görüntülenen ve akabinde yok olan cismin gizemi, NASA açıklaması ile çözüldü

Mars’ta görüntülenen ve akabinde yok olan cismin gizemi, NASA açıklaması ile çözüldü

Geçtiğimiz ay, Mars’ta araştırma yapan Perseverance yüzey araştırma aracı tarafından çekilen bir resimde görülen bir nesne, Mars hakkındaki tartışmaları alevlendirmiş ve bir dizi spekülasyona neden olmuştu. Bu nesne karışmış bir ip veya spagettiyi andırıyordu. NASA JPL’den görüntüleme bilim insanı Justin Maki, bu nesnenin ne olabileceği ve Mars’a nasıl gittiğine dair bir açıklama yaptı.

  • Perseverance keşif aracının Mars’ta bulduğu garip cisimlere bir yenisi daha eklendi

12 Temmuz’da Perseverance tarafından görüntülenen nesne, 16 temmuzda ortadan yok olmuştu.

Maki’nin açıklaması özetle şunları söylüyor: Perseverance, 2021 Şubat ayında Mars yüzeyine iniş yapmıştı. Yüzey araştırma aracını Mars yüzeyine indiren sistem aracı bıraktıktan sonra güvenli, uzak bir mesafeye gidip yere çarpmıştı. Bu çarpmadan dolayı parçalanmış ve dört bir yana enkaz parçaları fırlatmıştı. İşte bu enkaz parçaları zaman zaman Perseverance’ın kameralarına yansıyor. NASA, şimdiye kadar bu şekilde yarım düzine parçanın görüntülendiğini belirtiyor ve bunun da onlardan biri olduğunu söylüyor. Bu parçanın, yüzey araştırma aracını tutan ağın bir parçası olduğu düşünülüyor. Bir tür polyester fiber olan bu ağ, yüzey araştırma aracını iniş sırasında oluşan yüksek sıcaklıklardan korumak için kullanılan termal örtünün içinde bulunuyordu.

Burada asıl etkileyici olan, bu enkazın bu kadar uzak bir noktaya kadar ilerlemiş olması. İniş aracı şu anda Perseverance’ın araştırma yaptığı noktanın 2 kilometre uzağına indi. NASA, enkaz parçalarının sert Mars rüzgarları ile taşınmakta olduğunu belirtiyor. Görüntülenen enkaz parçasının birkaç gün sonra ortadan yok olması da bu teoriyi destekler nitelikte.

Kaynak:  Chip

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -
Google search engine

Trend Yazılar

Son Yorumlar