Çarşamba, Eylül 28, 2022
Google search engine
Ana SayfaBilimMazda'dan 10 yeni model geliyor

Mazda’dan 10 yeni model geliyor

Ulaş Utku Bozdoğan: Mazda'dan 10 yeni model geliyor 1

Japon otomotiv üreticisi Mazda, yeni dönemde birçok önemli yeniliğe imza atmaya hazırlanıyor.

2021 yılını genel çerçevede değerlendiren ve markanın yeni dönem stratejileri ile ilgili bilgiler paylaşan Mazda Satış, Pazarlama ve Satış Sonrası Direktörü Tamer Atsan, “Dünya çapında çip krizi ve pandemi koşulları sebebiyle 90-100 milyon olan otomobil üretimi, 2020 yılında 77 milyona düşerken, 2021 yılında yüzde 10’luk bir düşüş daha bekleniyor. 2022 yılındaysa çip krizinin yıl ortasında gündemimizden çıkması, pandeminin etkilerinin bahar aylarında azalmasıyla otomotiv sektörünün tekrar canlanacağını ve eski güzel günlerine kavuşacağını öngörüyoruz.” şeklinde konuşurken, yakın gelecekte Mazda’nın 10 yeni modelle otomobil tutkunlarının karşısına çıkacağını dile getirdi. 

Mazda’nın elektriklileşme sürecindeki stratejilerine de değinen Atsan, içten yanmalı konvansiyonel motorlardan hala alınacak verimin olduğunu ifade ederken, “Bunun en iyi örneğini Mazda, SKYACTIV teknolojisi ile kanıtladı ve bu teknolojiyi bazı markalar ile paylaştı. Mazda, içten yanmalı motorlardan alınan verimi artırırken, elektrikli otomobillerini de adım adım devreye alıyor ve gelecekteki yerini alıyor.

Bugün gelinen noktada elektrikli otomobiller konusunda geliştirilecek teknolojilerle birlikte alınacak yol mevcut, zira bir batarya dolumu ile ulaşılan maksimum mesafe, otomobillerde ortalama 200-500 km arasında değişmekte, üstelik pilin şarj süresi minimum 45 dakika ve sürücülerin seyir akışını engelleyecek boyutta. Ayrıca elektrikli otomobillerin kullandığı enerjinin daha makul seviyelere çekilmesi, alınacak vergilerin düşürülmesi ve böylelikle elektrikli otomobillere geçişin Avrupa’da olduğu gibi, ülkemizde de devlet kanadında desteklenmesini umuyoruz. Sonuç itibariyle bu dönüşümün 10 yıl içerisinde hızlanarak gerçekleşmesini bekliyoruz.” dedi.

Ulaş Utku Bozdoğan: Mazda'dan 10 yeni model geliyor 2

Dört model ile bayilerimizi ayakta tuttuk, e-call çözülürse 10 yeni model yolda

Mazda’nın dört modeli ile bayilerini ayakta tutmayı başardığını kaydeden Atsan, iki yıldır markanın gündeminde olan e-call (Acil Çağrı Sitemi) konusunda Avrupalı ve Japon meslektaşları ile önemli aşamalar kaydettiklerini söyledi.

“Buradaki sorun, Türkiye’de yönetmeliklerin, bu sistem içerisindeki SIM kartının Türk operatörlerden birine ait olmasını şart koşması. Mazda’nın tüm otomobilleri, Avrupa’nın tüm ülkelerinde tek bir SIM ile roaming yoluyla acil çağrıya ulaşabilirken, Türkiye için Türk SIM kartıyla ayrı bir acil çağrı modülü oluşturmak, tüm testlerini yapmak zaman almakta.” diyen Tamer Atsan, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Mazda, kendine özgü çizgileriyle ve geliştirdiği özel teknolojiyle önümüzdeki dönemde 10 yeni otomobilin lansmanını yapmaya hazırlanıyor. Bizim de hedefimiz öncelikli olarak e-call konusunu çözmek ve bayilerimizin teşhir salonlarında hâlihazırda Avrupa’da mevcut olan ve iki yıldır ithalatını e-call sebebiyle yapamadığımız en az dört modeli getirmek, bununla birlikte tüm yeni lanse edilecek modellerden vergi açısından uygun olanlarını müşteriler ile buluşturmaktır.”

  • Anasayfa
  • Popüler Bilim
  • Otomobil Teknolojileri Haberleri
  • Mazda’dan 10 yeni model geliyor

Kaynak:  Donanimhaber

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -
Google search engine

Trend Yazılar

Son Yorumlar