Cumartesi, Eylül 30, 2023
Ana SayfaDonanımMediaTek, 3nm yarışına yeni Dimensity modeliyle katılıyor

MediaTek, 3nm yarışına yeni Dimensity modeliyle katılıyor

MediaTek, TSMC ile birlikte gerçekleştirdiği başarılı işbirliği sonucunda birinci 3nm Dimensity yonga setini muvaffakiyetle tamamladığını duyurdu. Bu yonga seti, TSMC’nin 3nm sürecini kullanarak geliştirildi. Kitlesel üretiminin gelecek yıl başlaması planlanan bu yonga seti, 2024’ün ikinci yarısında piyasaya sürülecek.

TSMC’nin 3nm süreci, 5nm öncüsüne nazaran dikkate kıymet avantajlara sahip. Bu süreç, %60 daha fazla mantık yoğunluğuna sahip olup sabit güçte %18 sürat artışı ya da birebir performansta %32 daha düşük güç tüketimi sağlayabiliyor. Bu teknoloji, yüksek performanslı bilgi süreç ve taşınabilir uygulamalara odaklanarak performansı, enerji verimliliğini ve randımanı artırmayı amaçlıyor.

MediaTek, 3nm yarışına yeni Dimensity modeliyle katılıyor

MediaTek, bu yonga setini akıllı telefonlar, tabletler ve akıllı taşıtlar üzere çeşitli aygıtlarda kullanmayı planlıyor. Bu stratejik atılım, 3nm sürecini benimsemek için daldaki rekabetin ağırlaşmasıyla MediaTek’i çip üretiminde öne çıkarıyor. Apple’ın TSMC’nin 3nm üretim kapasitesini erken benimseyen firmalar ortasında olabileceği konusunda spekülasyonlar var. Beklentilere nazaran, bu yılın sonlarına yanlışsız A17 çip için kullanabilir. Öte yandan, Qualcomm’un 3nm teknolojisi hakkında şu an için kesin bilgilere ulaşmak güç. Qualcomm 3nm yonga setini piyasaya sürdüğünde, MediaTek ile ortalarında rekabetin kızışması bekleniyor.

MediaTek’in Lideri Joe Chen, TSMC ile olan işbirlikleri için övgüde bulundu. Chen, bu işbirliğinin MediaTek’in amiral gemisi yonga setlerindeki ileri dizaynını göstermesine imkan tanıyacağını ve global müşterilere yüksek kaliteli tahliller sunarak kullanıcı tecrübesini amiral gemisi pazarında artıracağını tabir etti.

Avatar Of Ulaş Utku Bozdoğan
Ulaş Utku Bozdoğan
Teknoloji alanındaki güncel gelişmeleri titizlikle takip edip bu konuda derinlemesine analizler sunan bir yazar. bilgi teknolojileri, yapay zeka, mobil teknolojiler ve dijital trendler gibi konularda geniş bir bilgi birikimine sahip. Teknolojinin hızla değişen dünyasındaki yenilikleri sade ve anlaşılır bir dille aktarma çalışır. Teknolojinin getirdiği dönüşümleri yakından izleyen ve bu konudaki görüşlerini etkileyici bir şekilde paylaşan Ulaş Utku Bozdoğan, teknoloji haberleri alanında önemli bir ses haline gelir :)
RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Trend Yazılar

Son Yorumlar