Pazar, Şubat 5, 2023
Google search engine
Ana SayfaBilimMemleketler arası Uzay İstasyonu'ndaki astronotların biriken çöpleri için yeni bir tahlil yolu...

Memleketler arası Uzay İstasyonu’ndaki astronotların biriken çöpleri için yeni bir tahlil yolu bulundu

İnsanlar gittikleri her yerde bol miktarda çöp üretiyor ancak Uluslararası Uzay İstasyonu’nda (UUİ) bu çöpleri haftalık veya birkaç günde bir toplamaya gelen bir çöp kamyonu bulunmuyor. Bu yüzden astronotların ve kozmonotların çöplerini aylarca biriktirerek, belirli dönemlerde istasyonu ziyaret eden ve tonlarca çöp taşıyabilen bir Cygnus kargo uzay aracı tarafından alınarak yakılması gerekiyor.

Ancak geçtiğimiz hafta sonu NASA ve Nanoracks adlı bir uzay şirketi, UUİ çöplerinden kurtulmanın yeni bir yolunu test etti. Nanoracks’in Bishop Airlock sistemi ile gerçekleştirilen bu testte, UUİ’den 78 kilogramlık kirli giysi, köpük, ambalaj malzemesi, tükenmiş ofis sarfiyatı ve hijyen ürünleri hava kilidinin içerisindeki torba benzeri bir taşıyıcıya yerleştirildi ve mühürlendi. Daha sonra robotik bir kol Bishop’ı atılabileceği bir konuma getirdi.

Bu hava kilidi, normalde UUİ astronotları tarafından küçük uyduları bırakmak, uzay yürüyüşlerinde hareket edebilir bir alet çantası olarak kullanılmak ve deneyler gerçekleştirmek için kullanılıyor. İlk defa bu amaç için kullanıldığı testin ardından Çarşamba günü bir açıklama yapan Nanoracks, bu yöntemin “UUİ içerisindeki çöpten kurtulmak için daha verimli ve daha sürdürülebilir bir model” olduğunu söyledi.

Bishop Airlock, Cygnus’a göre çok daha düşük bir kapasiteye sahip olsa da, daha sık bir şekilde kullanılabilecek olması zaten sınırlı alan bulunan istasyonda çöp birikmesini önleyebilir ve giderek daha fazla insan uzaya çıktıkça, uzay istasyonlarında mümkün olduğunca fazla yere sahip olmak büyük önem taşıyor.

Nanoracks’in söylediğine göre bırakılan çöp torbasının Dünya atmosferinde tamamen yanması dokuz ay kadar sürebilir…

Kaynak:  Chip

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -
Google search engine

Trend Yazılar

Son Yorumlar