Cuma, Haziran 2, 2023
Ana SayfaSosyal MedyaMeta, yapay zeka teknoloji yeni bir bakış atıyor

Meta, yapay zeka teknoloji yeni bir bakış atıyor

Meta, eski ismiyle Facebook, son vakitlerde duyurduğu ImageBind isimli inovatif yapay zeka modeliyle büyük bir adım attı.. ImageBind, çoklu modaliteleri bütünsel olarak öğrenmede beşerler ve makineler ortasındaki farkı kapatan bir AI modelidir. Klâsik yapay zeka sistemleri, her modalite için makul yerleştirmelerle çalışırken, ImageBind paylaşılan bir temsil alanı yaratır ve makinelerin metin, resim/video, ses, derinlik, termal ve inertial ölçüm üniteleri (IMU) üzere çoklu duyusal girdilerden tıpkı anda öğrenmelerine imkan sağlar.

ImageBind, birden fazla algılayıcı girdisini içererek AI yeteneklerinde büyük bir adım olarak kıymetlendirilebilir. Daha evvel yalnızca ferdî modaliteler üzerinde eğitilmiş olan uzman modellere dayanan klasik AI sistemlerinin sonlarını aşan ImageBind, makinelerin birçok farklı bilgiyi birbirine bağlayan kapsamlı bir anlayışa sahip olmalarını sağlar.

Meta, yapay zeka teknoloji yeni bir bakış atıyor

Örneğin, Meta’nın Make-A-Scene uygulaması, ImageBind’i kullanarak ses temelli fotoğraflar oluşturabilir ve yağmur ormanları yahut hareketli pazarlar üzere immersive tecrübeler yaratabilir. Ayrıyeten, ImageBind daha gerçek içerik tanıma, moderasyon ve yaratıcı tasarım için kapılar da dahil olmak üzere sıkıntısız medya oluşturma ve gelişmiş çoklu modalite arama fonksiyonları sunar.

ImageBind, Meta’nın multimodal AI sistemleri geliştirme uğraşlarının bir modülü olarak araştırmacıların yeni ufuklar keşfetmeleri için bir temel oluşturur. Modelin 3D ve IMU sensörlerini birleştirmesi, sürükleyici sanal dünyaların tasarımı ve tecrübesinde ihtilal yaratabilir. Ayrıyeten, ImageBind, metin, ses, fotoğraf ve görüntüler üzere çeşitli modaliteler ortasında arama yaparak anıların keşfi için varlıklı bir yol sunar.

Birden fazla modalite için ortak bir yerleştirme alanı yaratmak, yapay zeka araştırmalarında uzun müddettir bir zorluk olarak kabul edilir. ImageBind, büyük ölçekli görüntü-dil modellerini kullanarak ve fotoğraflarla doğal eşleştirmeleri kullanarak bu sorunu atlatır. ImageBind, farklı formlardaki bilgileri bağdaştırmak için eksiksiz bir örnek sunar.

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Trend Yazılar

Son Yorumlar