Pazartesi, Haziran 5, 2023
Ana SayfaİnternetMeta'yı taklit eden onaylı Facebook sayfaları ortaya çıktı!

Meta’yı taklit eden onaylı Facebook sayfaları ortaya çıktı!

Şinasi Kaya: Meta'Yı Taklit Eden Onaylı Facebook Sayfaları Ortaya Çıktı! 1 Hackerlar, berbat hedefli yazılım dağıtmak emeliyle doğrulanmış Facebook sayfalarını ele geçirip platform üzerinden reklam yayınlıyorlar. İşte ayrıntılar:

Meta ve Google ismini kullanıyorlar

Bu reklamların gerisinde kimlerin olduğu bilinmemekle birlikte işleyiş şu biçimde; Öncelikli olarak popüler Facebook sayfaları hedef alınıyor. Bu hesaplar uzun müddettir faal ve milyonlarca takipçiye sahip. Hesaba erişim elde edildiğinde sayfanın ismi direkt Meta yahut Google’ın üzere gösterilmek hedefiyle değiştiriliyor. Akabinde Facebook’ta sayfa yöneticileri ve reklamcıları amaç alan bir reklam satın alınıyor. Reklamda açık bir halde ziyanlı indirme linki paylaşmadan evvel “Daha profesyonel ve inançlı bir araca geçin.”, “Güvenlik meseleleriyle nedeniyle artık tarayıcıda reklam hesaplarını yönetemeyeceksiniz.” üzere ilgi alımlı cümleler kullanılıyor.

Bu hesaplar nasıl ele geçiriliyor, Facebook bu kadar kolay bir formda Meta isminin kullanılmasına nasıl müsaade veriyor, isim değişikliğinden sonra mavi onay rozetini nasıl koruyorlar, reklamları alıp nasıl yayınlayabiliyorlar üzere reklamlara ait sorulabilecek pek çok soru var. Facebook, bu olayın yaşanmasının akabinde etkilenen tüm hesapları devre dışı bıraktı ve berbat niyetli reklam kampanyalarını sonlandırdı. Ayrıyeten, artık Facebook sayfası ismini değiştirmişse açıkça görebiliyorsunuz.

Meta sözcüsü, dolandırıcılık ve hack olaylarını tespit etmek ve önlemek için önemli kaynaklara yatırım yaptıklarını söylüyor lakin dolandırıcılar denemekten vazgeçmiyor.

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Trend Yazılar

Son Yorumlar