Cuma, Haziran 2, 2023
Ana SayfaYapay ZekaMicrosoft'tan çalışanları için şok karar: Bu yıl artırım yok!

Microsoft’tan çalışanları için şok karar: Bu yıl artırım yok!

Microsoft, bu yılın başlarında 10 bin çalışanını işten çıkarmayı planladığını duyurduktan sonra bile kemer sıkmaya devam ediyor. Yayınlanan yeni bir rapor, şirketin bu yıl tam vakitli çalışanlarına artırım yapmayacağını söylüyor.

Microsoft CEO’su Satya Nadella şirket geneline gönderdiği e-posta çalışanlar için adeta acı reçete niteliğinde. E-postada, çalışanlara artırım yapılmayacağı, hatta üst seviye yöneticileri için sunulan performans ikramiyelerinin geçen yıla kıyasla azalacağı ve standart ikramiyeler ile pay senedi opsiyon ödüllerinin olağan düzeylere nazaran daha uygun hale getirileceği bilgileri yer alıyor.

Sebep Bing Chat mi?

Peki, Microsoft neden bütçe kısıyor? Bilgilere nazaran Microsoft, Bing Chat sohbet robotu ile daha üretken bir yapay zeka sistemi geliştirmeye öncülük etmek için kaynaklarını müdafaa kanısında.

Nadella, gönderdiği e-postada “Al’nin bu yeni çağında büyük bir platform değişimine yardımcı olacağı ve bunu dinamik, rekabetçi bir ortamda ve birebir vakitte global makroekonomik belirsizliklerle karşı karşıya kalarak yapacağımız konusunda netiz” diye yazarken, bu mektubu alan Microsoft çalışanlarının mutsuz olduğu açık.

Microsoft şimdilerde önümüzdeki aylarda gerçekleştireceği büyük etkinliklere hazırlanıyor. Şirket, 23 Mayıs’ta yıllık Build geliştiriciler konferansını düzenleyecek ve akabinde 11 Haziran’da da Xbox Games Showcase‘i yapacak.

Microsoft çalışanlarının artan bu iş yüküne karşılık artırım alamayacakları haberini nasıl karşılayacağı ise merak konusu.

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Trend Yazılar

Son Yorumlar