Pazartesi, Aralık 11, 2023
Ana SayfaOyunMicrosoft’un birinci PC oyunu hangisi? İşte Flight Simulator, Age of Empires ve...

Microsoft’un birinci PC oyunu hangisi? İşte Flight Simulator, Age of Empires ve Gears of War’a ilham veren o oyun

Bugün GamePass servisiyle oyun severlere dev bir hizmet sunan Microsoft, kuruluşunun birinci yıllarında bile oyunlara olan ilgisini göstermiş bir şirket. 1975 yılında kurulan Microsoft, 4 yıl içinde birinci oyununu da geliştirmişti. Şirketin birinci oyunu Microsoft Adventure olurken, bu oyun Microsoft Flight Simulator, Age of Empires, Halo, Gears of War ve bugün daha güzel bilinen daha birçok oyun serisini getiren şirketin birinci oyunuydu.

Microsoft Adventure aslında 1970’lerin ortalarında üniversite ve araştırma merkezlerinde bulunan büyük ana bilgisayarlar için geliştirilmiş ve fiyatsız olarak piyasaya sürülmüş öbür bir oyunun uyarlaması. Bu oyunun ismi Colossal Cave Adventure idi ve birinci olarak 1975 yılında William Crowther tarafından yazılıp piyasaya sürülmüştü. Crowther, Genesis II: Creation and Recreation With Computers isimli kitap için verdiği bir röportajda, oyunu yaratırken yepyeni Dungeons and Dragons masaüstü RPG oyunuyla birlikte kendi mağara keşiflerinden ilham aldığını belirtmiştir.

Colossal Cave Adventure, oyuncu karakterinin bir mağara sistemini keşfettiği, yalnızca metin içeren bir oyundur. Hazine ararken bir yandan da saldıran cücelerle uğraşmak ve ölmemeye çalışmak zorundadır. Oyun bir ya da iki sözlük komutlar yazılarak oynanırdı.

1977’de diğer bir programcı, Don Woods, oyunun kaynak koduna erişti ve oyunu daha da fazla fantezi öğesi ve bir puan sistemiyle genişletti. Adventure, ilk gerçek macera tabanlı PC oyunlarından biri olurken, Zork’tan itibaren piyasaya sürülen birçok oyun ona pek çok şey borçludur.

Microsoft Adventure, programcı Gordon Letwin’in kendi şirketi Softwin Associates aracılığıyla yaptığı bir Adventure uyarlamasıydı. Öbür programcılar yepyeni Adventure’ı daha küçük ferdî bilgisayarlar için uyarlamaya çalışırken, Letwin, oyunun tamamını PC’ye taşıyan birinci kişi. Ne yazık ki, Microsoft Adventure 1979 yılında Microsoft tarafından piyasaya sürüldüğünde, Crowther ya da Woods’a çalışmaları için teşekkür edilmedi.

Meral Erden: Microsoft’un Birinci Pc Oyunu Hangisi? İşte Flight Simulator, Age Of Empires Ve Gears Of War’a Ilham Veren O Oyun 1

Oyun birinci olarak TRS-80 Model 1 PC için piyasaya sürülürken, 32K bellek ve pek çok PC’de bulunmayan bir disket şoför gerektiriyordu. Oyun tıpkı vakitte kopya korumalıydı, ki bu bir PC oyununun bu tıp bir müdafaaya sahip olduğu birinci örneklerden biri. Ayrıyeten oyuncuların ilerlemelerini disk başına 2 keze kadar kaydetmelerine müsaade veriyordu. Satın almak 29,95 dolara mal oluyordu, bu da onu o gün için epeyce kıymetli yapıyordu ve Microsoft ayrıyeten takılan oyunculara biraz yardım etmek için ipucu evraklarının tanesi de 1$’dan satıyordu.

Microsoft Adventure, 1979 yılında Apple II için de piyasaya sürülmüştü. Ayrıyeten bu oyun IBM’in birinci şahsî bilgisayar sistemi için yapılan birinci ticari oyundu. Öte yandan IBM PC DOS işletim sistemine ücretsiz olarak dahil edilen DONKEY.BAS isminde bir yarış oyunu da vardı ve bu oyun Microsoft’un kurucu ortağı Bill Gates tarafından ortaklaşa yazılmıştı.

Eğer ilgileniyorsanız, oyunun IBM versiyonunu PCjs.org web sitesinde oynayabilirsiniz. Microsoft’un bu oyunu grafiksel olarak yine değerlendirmesi ve piyasaya sürmesi pek muhtemel olmasa da hem PC oyunlarının birinci günlerini hem de Microsoft’un MS-DOS yahut Windows’tan evvelki birinci oyun uğraşlarını öğrenmek tekrar de büyüleyici, değil mi?

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Trend Yazılar

Son Yorumlar