Pazartesi, Eylül 26, 2022
Google search engine
Ana SayfaMobilMilyonlarca Android kullanıcısının bilgilerini toplayan yazılım ortaya çıktı

Milyonlarca Android kullanıcısının bilgilerini toplayan yazılım ortaya çıktı

İnanç Can Çekmez: Milyonlarca Android kullanıcısının bilgilerini toplayan yazılım ortaya çıktı 1

Akıllı telefon kullanıcılarının 5 milyar seviyesine yaklaşması ve bunun 3 milyar civarının Android tarafında olması siber saldırganlar yanında istihbarat kurumlarının da dikkatini çekiyor. Bu hafta ilginç bir yazılım ortaya çıktı. 

Milyonlarca cihazda var

ABD ulusal güvenlik ajansları için siber istihbarat çözümleri geliştiren Measurement Systems girişimine ait bir yazılım geliştirme aracının hava durumundan radar uygulamalarına ve dua uygulamalarına kadar pek çok uygulamada yer aldığı tespit edilmiş. 

Inverse Finance manipüle edildi

3 gün önce eklendi

MS girişimi geliştiricilere bu aracın kullanımı için ödeme yapıyor. Kullanıcının mail adresi, telefon numarası ve hassas GPS konumu gibi veriler toplanırken geliştiricilere de bir kontrol paneli üzerinden çeşitli metrikler sağlanıyor. Girişim geliştiricilere operatörler ve finans servisleri adına çalıştığını ifade etmiş. 

Aracın yaklaşık 60 milyon cihazda kullanıldığı tahmin ediliyor. MS girişimi iddiaları reddetse de haberin duyulmasının ardından yazılım aracı veri toplamayı durdurmuş. Google pek çok uygulamayı mağazadan kaldırmış ancak halen  bu aracı taşıyan uygulamalar olduğu ifade ediliyor. 
 

  • Anasayfa
  • Mobil Teknolojiler
  • Mobil Uygulamalar Haberleri
  • Android kullanıcıları dikkat!

Kaynak:  Donanimhaber

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -
Google search engine

Trend Yazılar

Son Yorumlar