Pazartesi, Mayıs 23, 2022
Google search engine
Ana SayfaBilimNASA, James Webb Uzay Teleskopu'ndan gelen birinci imajları yayınladı

NASA, James Webb Uzay Teleskopu’ndan gelen birinci imajları yayınladı

Şinasi Kaya: NASA, James Webb Uzay Teleskopu'ndan gelen birinci imajları yayınladı 1

NASA, James Webb Uzay Teleskopu‘ndan gelen ilk görüntülerin bir mozaiğini paylaştı. Oluşturulan mozaik görüntü, bir yıldızın teleskopun altın kaplamalı 18 adet altıgen parçadan oluşan birincil aynasının her birinden elde edilen 18 farklı görünümünü sergiliyor.

James Webb’den ilk görüntüler

10 milyar dolara mal olan ve geçtiğimiz yılın son günlerinde fırlatılan James Webb Uzay Teleskopu, evrenin 13.6 milyar yıl öncesine dair bilgiler sunacak. NASA, yeni bir blog gönderisinde uzay teleskopunun 2 Şubat’tan itibaren yakaladığı ilk görüntülerden oluşturulan bir mozaiği paylaştı.

Şinasi Kaya: NASA, James Webb Uzay Teleskopu'ndan gelen birinci imajları yayınladı 2

Birincil aynayı oluşturan 18 farklı aynanın her birinden toplanan ışık, ikincil aynaya yansıtıldı. Buradan yansıtılan ışıklar teleskopun Yakın Kızılötesi Kamera’sına (NIRCam) yönlendirilerek görüntüler elde edildi. HD 84406 adlı yıldızın tahmini konumu çerçevesinde 156 farklı konuma yeniden yönlendirme yapıldı. NIRCam’in 10 dedektörü kullanılarak toplamda 54 GB büyüklüğünde bir ham veri sağlandı. 1560 görüntüden yararlanılarak oluşturulan nihai görüntü, 2 milyardan fazla piksele sahip. NASA tarafından paylaşılan görüntü, bu büyük görselin yalnızca orta kısmını gösteriyor.

NASA, Mars’tan örnekler getirecek roketin geliştiricisini seçti

3 gün önce eklendi

NASA araştırmacıları, bu ilk çalışmanın kendilerini çok heyecanlandırdığını belirtirken yine de bunun James Webb Uzay Teleskopu‘nun yetenekleri hakkında çok fazla referans teşkil etmeyeceğini söylüyor. Araştırma ekibi, önümüzdeki süreçte 18 aynadan elde edilen görüntünün tek bir yıldızı gösterecek şekilde olmasını sağlamak adına ayna parçalarını kademeli olarak ayarlayacak.

  • Anasayfa
  • Popüler Bilim
  • Uzay Haberleri
  • James Webb Uzay Teleskopu, ilk kez bir yıldız görüntüledi

Kaynak:  Donanimhaber

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -
Google search engine

Trend Yazılar

Son Yorumlar