Pazar, Mayıs 22, 2022
Google search engine
Ana SayfaBilimNASA kırışıklık aykırısı krem yapacak

NASA kırışıklık aykırısı krem yapacak

İnanç Can Çekmez: NASA kırışıklık aykırısı krem yapacak 1

Yaşlanma ile gelen kırışıklıklar hepimizin ortak sorunu. Bunun için yaşlanma karşıtı kremler, serumlar gibi birçok kozmetik ürünler kullanıyoruz. Kırışıklıklarımız olmasın diye bol su içiyoruz, güneş kremi kullanıyoruz, kaşlarımızı çatmamaya çalışıyoruz. Ancak bunlara her ne kadar dikkat etsek de belli bir yaşa geldikten sonra cildimizde azalan kolojenden ötürü cildimiz esnekliğini kaybedip kırışıyor.

Ay’a çarpacak roket parçası, Falcon 9’a ait değil

5 gün önce eklendi

Astronotların cildi, uzayda yer çekimi olmamasından ötürü pul pul ve kuru olabilmekte. Yapılan uzay yolculukları astronotların gen davranışlarını değiştirerek yaşlanmayı da hızlandırabiliyor. Ancak NASA, bu dezavantajı avantaja çevirmek niyetinde.

NASA, Uluslararası Uzay İstasyonu‘nda yaptığı araştırmalar için sık sık özel şirketlerle iş birliği yapıyor. Yörüngede bulunan Uluslararası Uzay İstasyonu, yer çekimsiz ortamda yapılacak deneyler için eşsiz bir yer. Diş macunu sektörünün devlerinden Colgate-Palmolive, NASA ile anlaşarak Uluslararası Uzay İstasyonu’nda ağız sağlığı ve cilt problemleriyle ilgili araştırmalar yapacak.

İnanç Can Çekmez: NASA kırışıklık aykırısı krem yapacak 2

Yapılacak araştırmalar için tek bir donörden alınan hücrelerin, araştırma materyallerinin ve mürettebat erzakının bulunduğu uzay aracı 19 Şubat‘ta NASA’nın Wallops Uçuş Tesisi’nden fırlatıldı. Her şey yolunda giderse uzay aracı, 22 Şubat‘ta Uluslararası Uzay İstasyonu’na ulaşacak.

Colgate, NASA’yla uzayda kırışıklık karşıtı krem üretecek

NASA, Colgate‘in yapmak istediği araştırmalara destek veriyor. Peki Colgate, NASA’yı nasıl ikna etti?

Yapılacak çalışmalar astronotları uzayda korumak için önem arz etmekte. Çünkü uzun uzay görevleri için astronotlar sağlıklı bir cilde ihtiyaç duyuyor. Sağlıklı bir cilt ise vücut ısısını düzenlemeye yardımcı olurken enfeksiyonlara karşı da koruyor. Ancak uzaydaki ortamdan ötürü astronotların cildi erken yaşlanıp hasar alabiliyor. Ciltte gerçekleşen hasarlar beraberinde daha kötü sağlık sorunlarını da getirebilmekte. Bu sebepten ötürü NASA, Colgate’in yapmak istediği araştırmalara destek veriyor.

  • Anasayfa
  • Popüler Bilim
  • Uzay Haberleri
  • NASA kırışıklık karşıtı krem yapacak

Kaynak:  Donanimhaber

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -
Google search engine

Trend Yazılar

Son Yorumlar