Cuma, Haziran 9, 2023
Ana SayfaBilimNASA, Uranüs'ün uydularının gizemini çözüyor: Dev okyanuslara dair izler bulundu!

NASA, Uranüs’ün uydularının gizemini çözüyor: Dev okyanuslara dair izler bulundu!

Ulaş Utku Bozdoğan: Nasa, Uranüs'Ün Uydularının Gizemini Çözüyor: Dev Okyanuslara Dair Izler Bulundu! 1 NASA’nın Voyager 2 uzay aracı tarafından elde edilen dataları yine inceleyen bilim insanları, yeni bakış açılarını güncellenmiş bilgisayar modellemeleriyle birleştirerek Uranüs‘ün beş uydusunda ömür için temel olan suyun varlığına odaklandı. Yapılan araştırmalarda Uranüs’ün beş uydusu; Ariel, Umbriel, Titania, Oberon ve Miranda hakkındaki devam eden gizem ortadan kaldırılmış olabilir.

Uranüs’ün uydularında dev okyanuslar olabilir

NASA, Journal of Geophysical Research mecmuasında yayınlanan ve Uranüs’ün beş büyük uydusunu inceleyen yeni bir çalışmayı web sitesinde paylaştı. Çalışma, buz devi Uranüs’ün sahip olduğu 27 uydunun parçası olan Ariel, Umbriel, Titania, Oberon ve Miranda’ya odaklanıyor.

Ulaş Utku Bozdoğan: Nasa, Uranüs'Ün Uydularının Gizemini Çözüyor: Dev Okyanuslara Dair Izler Bulundu! 3 NASA yeni çalışma hakkında Uranüs’ün büyük uydularının iç yapısını ve evrimini ayrıntılandıran birinci çalışma olduğunu belirtiyor. Daha kıymetlisi ise NASA’ya nazaran elde edilen sonuçlar, her bir uydunun yüzeyinin onlarca kilometre altında okyanuslar bulunuyor olabilir. Yapılan çalışmalar yeni müşahedelere dayanmıyor olsa da 1980’de Uranüs’ü ve etrafını inceleyen Voyager 2, ve sonrasında yeniden gezegeni inceleyen Galileo, Cassini, Dawn ve New Horizons araçlarının yer müşahedelerinin dataları yeni modellerle tekrardan incelendi.

Gizem perdesi aralandı ancak tam olarak çözülemedi

Ulaş Utku Bozdoğan: Nasa, Uranüs'Ün Uydularının Gizemini Çözüyor: Dev Okyanuslara Dair Izler Bulundu! 5 Çalışma, Uranüs uydularının yüzeylerinin, bir cismin iç okyanusa konut sahipliği yapabilmesi için hayati bir öge olan ısıyı tutacak kadar yalıtılmış olduğunu ortaya koydu. Grup ayrıyeten, uyduların kayalık mantosunda sıcak sıvı salan bir iç ısı kaynağına dair ispatlar buldu – bu da bir yüzey altı okyanusunun mevcut olabileceğinin bir öteki göstergesi. NASA’ya nazaran Ariel’in yüzeyinde, tahminen de buzlu yanardağlardan nispeten yakın vakitte akmış materyallerin olduğunu dair deliller da var.

Öte yandan son termal modelleme Miranda‘nın uzun müddet suya mesken sahipliği yapmış olma ihtimalinin düşük olduğunu ortaya koydu. NASA’ya nazaran Miranda, ısıyı çok süratli kaybediyor ve muhtemelen şu anda bir vakitler sıvı olan su artık büsbütün donmuş durumda. Misal senaryo Umbriel için de yaşanmış olabilir. Titania ve Oberon ise ömrü barındıracak kadar sıcak halde olabilir. Hatta ve hatta, belirtilenlere nazaran kimi uydularda amonyak ve klorürlerin mevcut olabileceğine dair güçlü deliller da gözlemlenmiş. Bu bileşenler bir nevi antifriz misyonu görüyor. Lakin mevcut bilgiler ışığında gizem perdesi aralanmış olsa da çözülmüş değil. Bilim insanları bunun için daha fazla müşahede yapmayı planlıyor.

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Trend Yazılar

Son Yorumlar