Cuma, Mart 24, 2023
Google search engine
Ana SayfaBilimNASA’nın iki uydusunu uzaya taşımayı hedefleyen fırlatma hüsranla sonuçlandı

NASA’nın iki uydusunu uzaya taşımayı hedefleyen fırlatma hüsranla sonuçlandı

Kaliforniya merkezli özel uzay uçuşu şirketi Astra, dün Florida’dan bir roket fırlatma girişiminde bulundu ve bir kez daha yükünü teslim edemedi. Roketin üst kademe motorunun erken kapandığı ve NASA’ya ait iki hava durumu uydusunun düşük Dünya yörüngesine ulaşamadığı bildiriliyor.

Astra, durumu bir tweet aracılığıyla duyurdu. Tweet’te “Nominal bir birinci aşama uçuşumuz vardı. Üst aşama erken kapandı ve yükleri yörüngeye teslim etmedik. Üzüntümüzü NASA ile paylaştık. Tam bir veri incelemesini tamamladıktan sonra daha fazla bilgi sağlanacaktır” deniyor.

Fırlatma, şirketin 10 Şubat’ta Florida’daki bir önceki fırlatmasını takip ediyordu. Rocket 3.3’ün ikinci aşamasının kontrolden çıkması sonrasında, bu fırlatmada da uydular düşük Dünya yörüngesine teslim edilemez hale gelmişti.

Son başarısız fırlatma girişimi, tropikal siklonlar için düşük maliyetli yörünge izleme araçlarının etkinliğini neredeyse küresel ölçekte göstermeye hizmet edecek, NASA’nın TROPICS projesine iki CubeSat yerleştirmeyi amaçlıyordu. Pazar günkü fırlatma, toplam altı uydunun yerleştririlmesi hedefinin ilk kısmıydı. Bu fırlatmayı, iki fırlatmanın daha takip etmesi planlanıyordu.

Astra, yörüngesel fırlatma sistemlerini, gazyağı yakıt kullanan motorlar ve küçük bir tasarım gibi maliyet düşürücü önlemlerle birlikte “uzaya erişim maliyetini önemli ölçüde düşürmek” için inşa edilmiş roketleri kullanmayı amaçlıyor. Astra’nın roketi, SpaceX’in Falcon 9 roketlerinden 5 kat daha kısa.

Kaynak:  Chip

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -
Google search engine

Trend Yazılar

Son Yorumlar