Salı, Şubat 7, 2023
Google search engine
Ana SayfaBilimNASA'nın ünlü muhteşem bilgisayarı Aitken, harika bir donanım yükseltmesi aldı

NASA’nın ünlü muhteşem bilgisayarı Aitken, harika bir donanım yükseltmesi aldı

NASA’nın yeni süper bilgisayarı son derece güçlü, ancak milyonlarca dolar harcanıp sıfırdan oluşturulmuş yepyeni bir bilgisayar değil. 2019’da üretilen modelin güncellemelerle güçlendirilmiş hali.

Adını ünlü Amerikalı astronom Robert Grant Aitken‘den alan bu yüksek güçlü süper bilgisayar, Silikon Vadisi’ndeki Ames Araştırma Merkezi’ndeki NASA Gelişmiş Süper Hesaplama tesisindeki (NAS) Modüler Süper Hesaplama Tesisinde (MSF) bulunuyor. Aitken’in performansı yeni güncellemelerle 13,12 petaflop’a çıkarıldı. Sürdürülebilir performansı ise 9,1 petaflop seviyesine erişti. İlk modelin 3,69 petaflop hızında olduğu düşünüldüğünde, performansının ne kadar arttığı açıkça görülüyor.

Yeni güncelleme ile bilgisayara AMD’nin Rome mimarisini kullanan dört HPE Apollo rack eklendi. NASA, bilim insanlarının Aitken’i manyetik yeniden bağlantının yapıları ve dinamikleri ve Güneş’in manyetik alanlarının Dünya’nın manyetosferindekilerle nasıl bağlantı kurduğu ve bağlantılarının nasıl kesildiği hakkında daha fazla bilgi edinmek için kinetik plazma simülasyonlarını çalıştırmak için kullanacaklarını söyledi.

Kaynak:  Chip

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -
Google search engine

Trend Yazılar

Son Yorumlar