Cumartesi, Temmuz 20, 2024
Ana SayfaSosyal MedyaReddit beklenmedik çıkışlar yapmaya devam ediyor

Reddit beklenmedik çıkışlar yapmaya devam ediyor

The Verge‘in haberine nazaran Reddit, erişilebilirlik özelliklerini vurgulayan seçkin “ticari olmayan” uygulamaların geliştiricilerine tartışmalı yeni fiyatlandırma yapısından bir muafiyet sunmaya karar verdi.

Reddit sözcüsü Tim Rathschmidt yaptığı açıklamada, “Erişilebilirlik muhtaçlıklarını karşılayan ticari olmayan uygulamaların seçkin geliştiricileriyle irtibat kurduk ve onlara büyük ölçekli fiyatlandırma şartlarımızdan muafiyetler sunduk” dedi. Geliştiricilerle devam eden görüşmelere atıfta bulunarak, rastgele bir belli hizmetin ismini vermeyi yahut yeni muafiyet kapsamında kaç uygulamanın kapsanabileceğini paylaşmayı reddetti.

Reddit beklenmedik çıkışlar yapmaya devam ediyor

İmtiyaz, Reddit’te, birçok geliştiricinin onları işsiz bırakacağını söylediği planlanan değişikliklere yönelik artan öfkenin ortasında geldi. Geçen hafta, Apollo’nun geliştiricisi Christian Selig, yeni fiyatlandırmanın, uygulamayı mevcut durumunda çalışır durumda tutmanın kendisine yılda 20 milyon dolara mal olacağını söyledi. Öbür geliştiriciler, şu anda 1 Temmuz’da yürürlüğe girmesi planlanan değişikliklerle ilgili emsal telaşlarını lisana getirdiler.

The Verge’in işaret ettiği üzere, API değişiklikleri, siteyi ekran okuyucular ve başka erişilebilirlik yardımcılarıyla kullanmayı kolaylaştıran hizmetlere bağımlı olan Reddit kullanıcıları ortasında da bir telaşa yol açmıştı. Bu haftanın başlarında, r/Blind moderatörleri, değişiklikleri protesto etmek için yaklaşan Reddit kesintisine katılmayı planladıklarını söylediler. 1.000’den fazla alt dizinin imzaladığı efor, katılan toplulukların 48 saat boyunca “kapatıldıklarını” görecek.

Reddit’teki son değişiklik, r/Blind üyelerini ve bilhassa gereksinimlerine nazaran uyarlanmış uygulamalara güvenen başkalarını biraz rahatlatsa da, kural değişikliği üçüncü taraf uygulama geliştiricilerinin birçoklarına yardımcı olmayacak. Reddit daha fazla taviz vermediği sürece, birtakım geliştiriciler hizmetlerini kapatmaya yahut büyük ölçüde değiştirmeye zorlanma olasılığıyla karşı karşıya kalacaklar.

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Trend Yazılar

Son Yorumlar