Cuma, Ekim 7, 2022
Google search engine
Ana SayfaBilimRenault'nun 'fabrika çıkışlı 2. el otomobil' modeli Türkiye'ye de gelebilir

Renault’nun ‘fabrika çıkışlı 2. el otomobil’ modeli Türkiye’ye de gelebilir

Ulaş Utku Bozdoğan: Renault'nun 'fabrika çıkışlı 2. el otomobil' modeli Türkiye'ye de gelebilir 1

Sıfır otomobil fiyatları aldı yürüdü. Yeni bir otomobile gücü yetmeyen tüketici ya ikinci ele yöneliyor ya da elindekini korumaya çalışıyor. Renault‘nun Bursa’da hayata geçirmeye hazırlandığı ‘fabrika çıkışlı 2. el otomobil‘ modeli ise tüketici için yeni bir seçenek oluşturabilir.

Fransa’daki Flins fabrikasında başladı

Renault, ‘Refactory’ adını verdiği bu uygulamayı ilk olarak Fransa’daki Flins fabrikasında başlattı. Söz konusu fabrikanın geri dönüşüm, yenileme ve araştırma tesisi olmasına karar veren şirket, burayı hem bünyesindeki markaların kullanılmış araçlarının geri dönüşümü için kullanıyor hem de 2. el araçları fabrikadan yeni çıkmış gibi yeniliyor. Renault, yenilediği bu araçları da 2. olarak satıyor.

Fransız üretici, Flins’teki bu uygulamayı kısa süre önce İspanya’daki Sevilla fabrikasına da taşıdı. İlerleyen süreçte ise benzer bir modelin Bursa’daki Oyak Renault fabrikasında da uygulamaya alınması bekleniyor. Türkiye’deki fabrikaların halihazırda yüzde 50-60 kapasiteyle üretim yaptığı düşünüldüğünde, kalan kısım bu yeni uygulama için kullanılabilir. Böylece fabrikanın da kapasitesi artmış olur.

Ulaş Utku Bozdoğan: Renault'nun 'fabrika çıkışlı 2. el otomobil' modeli Türkiye'ye de gelebilir 2

Uygulamanın detayları henüz belli değil. Ancak Türkiye’ye geldiğinde tüketici, elindeki otomobili üretildiği fabrikaya verip yeniletme şansına ya da o markanın doğrudan fabrikada yenilenen 2. el otomobilini satın alma imkanına sahip olabilecek gibi görünüyor. Günümüzde fiyatlar ve vatandaşın alım gücü arasındaki mesafe düşünüldüğünde, doğru uygulandığı takdirde bu uygulamann başarılı olabilmesi mümkün.

Renault, ‘Refactory’ uygulamasıyla 2025’ten itibaren yılda 200 milyon euro gelir elde etmeyi planlıyor. 2030 hedefi ise yılda 1 milyar euro gelir elde etmek. Şirket bu hedef doğrultusunda mevcut uygulamayı geliştirmek için çalışmalar yürütüyor. Örneğin; araçların yenilenme sürecinin 21 günden 6 güne düşürülmesi yada ticari araçların elektrikliye dönüştürülmesi, bu çalışmalardan bazıları.

  • Anasayfa
  • Popüler Bilim
  • Otomobil Teknolojileri Haberleri
  • Türkiye’ye ‘fabrikadan 2. el otomobil’ satış modeli geliyor

Kaynak:  Donanimhaber

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -
Google search engine

Trend Yazılar

Son Yorumlar