Pazar, Aralık 3, 2023
Ana SayfaBilimRocket Lab, Venüs atmosferik araştırma misyonunu erteledi

Rocket Lab, Venüs atmosferik araştırma misyonunu erteledi

Lansmanın Mayıs 2023’te gerçekleşmesi gerekiyordu fakat artık Rocket Lab bunun gerçekleşmeyeceğini doğruladı. Şirket yeni bir tarih vermese de, Temmuz 2022’de yayınlanan bir araştırma makalesinde “Ocak 2025’te bir yedek başlatma penceresinin mevcut olduğu” belirtiliyor.

Görevle ilgili haberler gözden kaçmış üzere görünse de epey argümanlı. Rocket Lab, Elektron güçlendiricisini ve Foton uzay aracını kullanarak Venüs’ün yaklaşık 30-37 mil üstündeki bulut katmanına, sıcaklıkların Dünya gibisi olduğu yere küçük bir sonda göndermeyi planlıyor (gezegenin sera tesiri sayesinde, yüzeydeki sıcaklıklar 900 derece F’den ve basınç 75 Dünya atmosferinden fazla).

Rocket Lab, Venüs atmosferik araştırma vazifesini erteledi

Oraya vardığında, 40 santimetre çapındaki küçük sonda, organik molekülleri yahut atmosferin ömrü destekleyebileceği öteki ipuçlarını arayacak. Venüs, 2020’de araştırmacıların tipik olarak canlı organizmalar tarafından üretilen bir kimyasal olan fosfin belirtilerini tespit ettiklerini sav etmelerinden sonra haberlere çıkmıştı. Tartışmalı olsa da bulgular, hayat için muhtemel bir kaynak olarak Venüs atmosferine yeni bir ilgi uyandırdı ve Rocket Lab’ın misyonu da tam da buna odaklandı.

Aynı vakitte, şirketin Dünya yörüngesinden Ay ve Mars’a gitmek için tasarlanan Photon uzay aracını sergilemesinin bir yolu. Geçen yıl Rocket Lab, planlanan Lunar Gateway uzay istasyonunun yörünge kararlılığını doğrulamak için tasarlanan NASA’nın CAPSTONE vazifesinde Photon’u muvaffakiyetle başlattı. Ay uydusu yörüngede yaklaşık altı ay geçirdi ve neredeyse doğrusal bir hale yörüngesinde Ay’ın Kuzey Kutbu’nun 1.000 mil yakınında uçtu.

Avatar Of Ulaş Utku Bozdoğan
Ulaş Utku Bozdoğan
Teknoloji alanındaki güncel gelişmeleri titizlikle takip edip bu konuda derinlemesine analizler sunan bir yazar. bilgi teknolojileri, yapay zeka, mobil teknolojiler ve dijital trendler gibi konularda geniş bir bilgi birikimine sahip. Teknolojinin hızla değişen dünyasındaki yenilikleri sade ve anlaşılır bir dille aktarma çalışır. Teknolojinin getirdiği dönüşümleri yakından izleyen ve bu konudaki görüşlerini etkileyici bir şekilde paylaşan Ulaş Utku Bozdoğan, teknoloji haberleri alanında önemli bir ses haline gelir :)
RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Trend Yazılar

Son Yorumlar