Cumartesi, Eylül 30, 2023
Ana SayfaBilimRus kozmonotların Memleketler arası Uzay İstasyonunda çektikleri fotoğraf, tartışmaları alevlendirdi

Rus kozmonotların Memleketler arası Uzay İstasyonunda çektikleri fotoğraf, tartışmaları alevlendirdi

Uzay uçuşu faaliyetlerinden sorumlu Rus devlet uzay ajansı Roscosmos, geçtiğimiz Pazartesi günü resmi Telegram kanalında Luhansk Halk Cumhuriyeti ve Donetsk Halk Cumhuriyeti’nin üç renkli bayraklarını taşıyan ve Uluslararası Uzay İstasyonu’nda bulunan üç kozmonotun fotoğraflarını yayınladı.

Fotoğraflar yakın zamanda Uluslararası Uzay İstasyonu’nda çekilmişti ve kozmonotlar Oleg Artemyev, Denis Matveyev ve Sergey Korsakov‘un gülümseyerek bayraklarla poz verdiğini gösteriyor.

Roscosmos’un mesajında, “Bu, Luhansk bölgesinin işgal altındaki bölgelerinin sakinlerinin sekiz yıldır beklediği bir gün” dedi ve ekledi: “3 Temmuz 2022’nin sonsuza kadar cumhuriyet tarihine geçeceğinden eminiz.

Görüntüler ve sosyal medya gönderileri, Amerika Birleşik Devletleri, Rusya, Japonya, Kanada ve Avrupa Uzay Ajansı tarafından işletilen Uluslararası Uzay İstasyonunun, Ukrayna’nın işgalinden bu yana Rus propagandası amacıyla en bariz kullanımını temsil ediyor. Luhansk ve Donetsk, Ukrayna’nın Donbas olarak bilinen doğu bölgesinde yer alan iki ayrı “yarı devlet” olarak tanımlanabilir. Ukrayna ve Rusya, Rusya’nın Ukrayna topraklarındaki ayrılıkçıları kışkırtması nedeniyle 2014’ten bu yana iki bölge için savaşıyor. Birleşmiş Milletler iki “cumhuriyeti” tanımıyor ve Ukrayna onları “geçici olarak işgal edilmiş bölgeler” olarak betimliyor. Şubat 2022’de Rusya’nın Ukrayna’yı işgalinden bu yana da çatışmalar artmış durumda. Geçtiğimiz hafta sonu, Rus kuvvetleri tüm Luhansk bölgesini kontrol altına aldığını bildirdi.

NASA, Roscosmos ve diğer uzay ajansları, savaş başladığından beri Uluslararası Uzay İstasyonu üzerinde işbirliğine devam ediyor. Bazı ABD’li yetkililer, NASA’nın Ukrayna’daki savaş nedeniyle uzayda Rusya ile ilişkileri kesmeyi düşünmesi gerektiğini öne sürmüş olsa da, uzay ajansının yöneticileri, istasyonun dünyadaki jeopolitik gerilimlerin üzerinde olduğunu belirterek ortaklığı savundu. Ayrıca NASA, ABD kısmını Rus kısmından ayırmanın zorluğu ve hatta yörüngedeki laboratuvarın işletilmesi için potansiyel olarak ölümcül olabileceği için istasyondaki ortak çalışmaları devam ettirmek istiyor.

Pazartesi günü Alman yayını Der Spiegel’de yayınlanan bir röportajda, NASA Yöneticisi Bill Nelson bu duruşu yineledi. Nelson, “Soğuk Savaş’ın ortasında, Sovyetler Birliği ve Amerika Birleşik Devletleri ölümcül düşmanlar iken ve nükleer silahları her an kullanmaya hazırken, 1975’te bir ABD ve bir Sovyet uzay aracı uzayda buluştu” dedi ve devam etti: “Sovyetler Birliği’nin çöküşünden sonra da bu barışçıl işbirliği devam etti. Uzay mekiğimiz Rus uzay istasyonu Mir ile kenetlendi. Sonra Uluslararası Uzay İstasyonunu birlikte inşa etmeye karar verdik. Operasyonlar için her iki ülkeye de ihtiyaç var; itici güç için Ruslara, enerji için Amerikalılar’a ihtiyaç var. Bu istasyonu canlı tutmak için kozmonotlar ve astronotlar arasında çok profesyonel bir ilişkiye sahip olmaya devam edeceğiz.

Ancak yayınlanan son fotoğraflar ve Dünya’daki çatışmaların uzaya taşınması, geçmişte aynı düşünceye sahip olan pek çok kişinin fikrini değiştirmeye başlıyor gibi görünüyor. 2015 yılında Ruslarla yan yana uçan ve uzay istasyonuna komuta eden eski NASA astronotu Terry VirtsUluslararası Uzay İstasyonunu sivillerin her gün öldürüldüğü yasadışı ve ahlaksız bir savaşı desteklemek için bir platform olarak kullanan kozmonotları ve Roscosmos’u görmek beni inanılmaz hayal kırıklığına uğrattı. Uzay istasyonunun barış ve işbirliğinin bir sembolü olması gerekiyordu.

Kaynak:  Chip

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Trend Yazılar

Son Yorumlar