Çarşamba, Eylül 28, 2022
Google search engine
Ana SayfaOyunRyzen 6000 APU’lu Avuç İçi Konsollar Bu Yıl Geliyor

Ryzen 6000 APU’lu Avuç İçi Konsollar Bu Yıl Geliyor

CES 2022’de tanıtılan Aya Neo Next avuç içi oyun konsolu beklediğimiz gibi Ryzen 6000 serisiyle değil, Ryzen 5000U APU ile birlikte çıkış yaptı. Konsolun üreticisi henüz duyurulan ürünün özelliklerinde bir değişiklik yaptığını duyurdu ve bu yıl içinde Ryzen 6000 serisine yükseltme sözü verdi.

Aya Neo, resmi web sitesindeki uzun bir blog yazısında AMD tarafından CES 2022’de duyurulan AMD Ryzen 6000 serisi yerine Ryzen 7 5800U işlemci tercihini savunuyor. Valve’ın Steam Deck oyun konsolu ise Şubat ayında RDNA 2 tabanlı tamamen özel bir APU ile birlikte geliyor.

Meral Erden: Ryzen 6000 APU’lu Avuç İçi Konsollar Bu Yıl Geliyor 1

Hatırlarsanız şirket Aralık ayındaki lansmanını AMD’nin CES konferansından sonraya ertelemişti ve Ryzen 6000 serisi için beklentiler çok arttı. Ancak Next oyun konsollarında kod adı “Barcelo-U” olan bir Ryzen 7 5825U işlemci kullanılacağını öğrendik.

Bildiğiniz gibi AMD, Ryzen 6000 serisinin yanı sıra Zen 3 ve Vega grafikleriyle yenilenmiş Cezanne silikonunu temel alan Barcelo APU’larını tanıttı. Bunlar aslında AMD tarafından CES’te tanıtılan tek Vega tabanlı APU’lardı. Çekirdek mimarisinde ve GPU üzerinden hiçbir değişiklik bulunmuyor. Fark yalnızca küçük frekans hızlarında görünüyor ve bu da doğal olarak konsolun beklentilerin altında kalmasına neden oldu.

İlginç bir şekilde, konsolun yalnızca orijinal ve Pro versiyonu Barcelo APU’ya sahip olacak. Advanced model ise Ryzen 7 5800U işlemciyi kullanacak. AyaNeo, lansmanda pazarlama materyallerini güncellemek için zaman olmadığını ve bunun bir son dakika değişikliği olduğunu öne sürüyor. Neyse ki Ryzen 6000 APU’ya sahip konsolların geleceği doğrulandı, ancak en azından bu yılın sonlarını bulacak.

Kaynak:  Technopat

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -
Google search engine

Trend Yazılar

Son Yorumlar