Cuma, Mart 24, 2023
Google search engine
Ana SayfaBilimSamanyolu'nun üstün kütleli kara deliği Sagittarius A*'nın imgesi, artık de sese dönüştürüldü

Samanyolu’nun üstün kütleli kara deliği Sagittarius A*’nın imgesi, artık de sese dönüştürüldü

Samanyolu’nun merkezindeki Sagittarius A* (Sgr A*) adlı süper kütleli kara deliğin Event Horizon Teleskobu (EHT) sayesinde oluşturulan görüntüsünü daha önce görmüş olabilirsiniz. Şimdi de bu kara deliğin sese çevrilmiş halini dinlemeniz mümkün.

Radar benzeri bir tarama kullanan sonifikasyon saat 12 konumunda başlıyor ve saat yönünde dönüyor. Sesteki değişiklikler, EHT’nin Sgr A* olay ufku çevresinde gözlemlenen parlaklık farklılıklarını temsil ediyor. Kara deliğe daha yakın olan ve dolayısıyla daha hızlı hareket eden cisimler daha yüksek ses frekanslarına karşılık geliyor. Bu sonifikasyon, bir dinleyicinin verileri 3D stereo seste duymasını sağlam için özel bir şekilde işlendi ve seslerin doğrudan önden başladığı ve daha sonra tarama yapılırken bir kulağa ve ardından diğerine saat yönünde hareket ettiği görülüyor (ve duyuluyor).

Radar benzeri bu tarama, saat 12 konumundan başlayarak saat yönünde ilerliyor. Görüntüdeki parlaklık sesi kontrol ediyor ve radyal konum mevcut frekansları kontrol ediyor. Kara deliğe (daha hızlı dönen) daha yakın olan malzemeden gelenler, daha yüksek frekanslarla duyuluyor.

Binaural olarak işlenen bu sesi kulaklıkla dinlediğinizde, ses doğrudan önünüzde başlıyormuş gibi duyulacak ve ardından başınızın etrafında saat yönünde hareket edecektir.

Saat yaklaşık olarak 1, 5 ve 9 konumlarındaki üç parlak bölgenin yanı sıra ana halkanın dışından gelen daha sönük ışığı gösteren çok düşük tonları da duyabilirsiniz.

Kaynak:  Chip

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -
Google search engine

Trend Yazılar

Son Yorumlar