Salı, Mayıs 30, 2023
Ana SayfaDonanımSamsung, DDR3, DDR4 ve NAND bellek üretimini azaltıyor: Pekala neden?

Samsung, DDR3, DDR4 ve NAND bellek üretimini azaltıyor: Pekala neden?

Şinasi Kaya: Samsung, Ddr3, Ddr4 Ve Nand Bellek Üretimini Azaltıyor: Pekala Neden? 1 Tüketici pazarında yaşanan sakinlik ve talep sıkıntıları, Samsung başta olmak üzere çip üreticilerini etkilemeye devam ediyor. Hatırlayacağınız üzere Güney Koreli dev, 2023’ün birinci çeyreği için faaliyet karında yıldan yıla yüzde 95’lik bir düşüş bildirdi. Bu durumu, bellek yongalarına olan talebin azalması ile ilişkilendiren Samsung, üretimi azaltmayı planlıyor.

Samsung, DDR5’e odaklanacak

Kısa müddet evvel yayınlanan mali sonuçların akabinde Samsung, orta ve uzun vadeli talebi karşılamak için kâfi bellek yongası stoğuna sahip olduğunu ve eski eserlerin üretimini azaltmayı planladığını belirtti. Bu noktada şirket, hangi yongaların etkileneceği  yahut hangi ölçüde kayıp yaşanacağı konusunda ayrıntılı bir bilgi paylaşmadı.

Öte yandan sanayi analistleri,NAND, DDR3 ve DDR4 üzere belleklerde yaklaşık yüzde 20 ila 25’lik bir kesinti öngörüyor. Dolayısıyla dev üretici, düşük maliyetli DDR3 ve DDR4 belleklerden ziyade odağını daha gelişmiş DDR5 yongalarına çevirecek diyebiliriz. 

Şinasi Kaya: Samsung, Ddr3, Ddr4 Ve Nand Bellek Üretimini Azaltıyor: Pekala Neden? 3 Bildirilenlere nazaran 8GB DDR4 RAM modülünün ortalama kontrat fiyatı, Ocak ayındaki yüzde 18,1’lik düşüşün akabinde geçen ay yüzde 19,9’luk bir düşüş daha yaşadı. Bunun akabinde Şubat ve Mart aylarında sabit kalsa da, Samsung’un üretim kesintisi açıklamasına karşın fiyatlar düşmeye devam ediyor.

Pazar araştırma şirketi TrendForce ise, tedarikçiler yüksek stok düzeyleriyle boğuşurken 2023’ün ikinci çeyreğinde yüzde 15 ila 20’lik bir fiyat kesintisi yaşanacağını kestirim ediyor. 

Pazarda yaşanan talep problemleri üreticileri etkilese de, bazı analistler optimist olmaya devam ediyor ve 2024’te ufukta bir geri dönüş olabileceğini öne sürüyorlar. Gerçekten DRAM ve NAND pazarının her geçen gün büyüdüğünü söyleyebiliriz. DDR5 üzere gelişmiş bellek yongaları ana akım haline geldikçe üreticilerde süratli bir toparlanma görebiliriz. 

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Trend Yazılar

Son Yorumlar