Salı, Mayıs 30, 2023
Ana SayfaDonanımSamsung, DDR4 bellek üretiminde kesinti yapacak

Samsung, DDR4 bellek üretiminde kesinti yapacak

İnanç Can Çekmez: Samsung, Ddr4 Bellek Üretiminde Kesinti Yapacak 1 Global olarak ekran kartı haricindeki öteki donanım bileşenleri tüketiciler için uzuna bir vakittir bu kadar yeterli olmamıştı. Çünkü SSD şoförler için bellek yongaları ve DRAM bellek modülleri şu anda çok uygun fiyatlı ve üreticiler işlerini bu yeni eğilime adapte etmek için gayret ediyor. Düşen bellek fiyatları tüketicilerin işine gelirken bir yandan da Samsung, piyasa şartlarına ayak uydurmak için DDR4 bellek üretimini azaltmayı hedefliyor.

Samsung, DDR4 üretimini düşürüyor

Dünyanın en büyük DRAM çip üreticilerinden biri olan Samsung, hayli kritik bir periyot yaşıyor. Şirketin gelirleri 2023’ün birinci çeyreğinde yıldan yıla yüzde 18’lik bir düşüş yaşarken, kârlar da son 14 yılın en makus sonucuyla (-%95) adeta buharlaştı. Global DRAM ve SSD fiyatlarının önümüzdeki aylarda daha da ucuzlaması bekleniyor ki bu da üreticilerin toparlanmalarını açıkça zorlaştırıyor. Samsung kısa bir mühlet evvel çip üretiminde kesintiye gitmeye hazırlandığını açıkladı ve artık bu kesintinin büyük olasılıkla değerli bir kesinti olacağını biliyoruz.

İnanç Can Çekmez: Samsung, Ddr4 Bellek Üretiminde Kesinti Yapacak 3 Koreli devin en az 3 ila 6 ay (iki çeyrek) sürecek bir hamleyle DDR4 bellek modülleri için çip üretimini azaltması bekleniyor. Samsung’un toplam yonga plakası girdisi yüzde 5-7 oranında azalacak ve bu da aslında güç durumda olan pazar üzerinde muhtemelen daha da olumsuz sonuçlar doğuracak. Samsung, kestirimi yüzde 45’lik pazar hissesi ile dünyanın en büyük bellek yongası üreticisi pozisyonunda. Birebir formda Samsung’un bu yıl yüzde 25 daha az DRAM yongası üretmesi bekleniyor.

Samsung geçtiğimiz yıl da DDR3 belleklerin üretimini önemli oranda azaltmıştı. Firma o devir kurumsal yahut tüketici müşterilerini yeni teknolojilere yönlendirmek istiyordu. Görünüşe nazaran firma tekrar misal bir siyaset sürecine giriş yapıyor. Ama farklı olarak artık tüketiciler yüksek teknoloji harcamaları konusunda daha muhafazakâr bir yaklaşım benimsiyor. Birkaç çeyrek sürmesi beklenen bu üretim azaltması sonucunda Samsung, fiyatların toparlanmasını bekliyor olabilir.

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Trend Yazılar

Son Yorumlar