Pazar, Mart 26, 2023
Google search engine
Ana SayfaDonanımSanal gerçeklik kaskı satışları rekor kırıyor

Sanal gerçeklik kaskı satışları rekor kırıyor

Meral Erden: Sanal gerçeklik kaskı satışları rekor kırıyor 1

Dijital dünyada bir devrim yapma sloganıyla yola çıkan sanal gerçeklik teknolojisi gerek kaskların maliyeti, gerek kaynak bilgisayarların maliyeti gerekse de mobil dünyada yetersiz içerik desteği gibi pek çok sebep yüzünden benimsenemedi. Ne var ki son yıllarda bir yükseliş yaşanıyor.

Rekor VR satışları

TrendForce tarafından yapılan analizlere göre 2022 yılında 14 milyon civarında sanal gerçekllik kaskının satılması bekleniyor. Bunun yaklaşık yüzde onu ise zengin gerçeklik ekipmanlarına ait.

Apple Glass resmen doğrulandı

6 gün önce eklendi

2021 yılında 9.86 milyon adet satış yapıldı ve yüzde 50’den fazla bir artış yaşanacak. 2023 yılında ise 18.8 milyon civarında satış bekleniyor. Yıl bazında büyümenin biraz yavaşlayacağı anlaşılıyor.

Özellikle metaverse rüzgârı ile birlikte sanal gerçeklik ekipmanlarının öne çıkacağı tahmin ediliyor. Tüketici piyasasında en çok satan kask Oculus Quest 2 ve 200$-400$ aralığında değişen fiyat etiketleri mevcut. HTC ve PS VR gibi markalar da piyasada faaliyet gösteriyor. Kurumsal tarafta ise HoloLens 2 daha çok ilgi görüyor.

Sony, Apple ve Meta gibi firmaların önemli sanal gerçeklik projelerinin bir süre daha ertelenebileceği düşünülüyor. Bu bakımdan 2023 yılı için tahminler değişiklik gösteriyor.

  • Anasayfa
  • Donanım
  • Çevre Birimleri Haberleri
  • VR satışları artıyor

Kaynak:  Donanimhaber

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -
Google search engine

Trend Yazılar

Son Yorumlar