Cuma, Aralık 9, 2022
Google search engine
Ana SayfaSosyal MedyaSnapchat’ten ABD Patent Ofisi’ne “gözlük” davası

Snapchat’ten ABD Patent Ofisi’ne “gözlük” davası

Snapchat ya da uzun süredir kullandığı ismiyle Snap, ABD Patent Ofisi (USPTO) ile davalık oldu. Şirket bu ilginç davayı ise Snapchat Spectacles, akıllı gözlüğünün adı için açtı. Buna göre her şey patent ofisinin bu adın markalaştırmaya uygun olmadığını düşünmesiyle başladı. Uzun süredir sosyal medyada gücünü kaybeden platform, Spectacles yatırımından hala umutlu.

Snapchat Spectacles için ABD Patent Ofisine ilginç dava

Aslında her şey İngilizcede gözlük anlamına gelen Spectacles sözcüğünün Snapchat tarafından marka adı olarak akıllı gözlüğünde kullanması ile başladı. Firma 2016 yılında tanıttığı akıllı gözlüğün ismini markalaştırmak için ABD Patent Ofisi’ne başvuru yaptı.

Ofis ise yaptığı incelemede, gözlük adının akıllı gözlüklerde kullanıldığını ve ürünün gözlük markasını almasına neden olacak ayırt edici özelliğe sahip olmadığına karar verdi. Snap ise bu karar sonrası kuruma verdiği kararla ilgili dava açtı. Şirket ise Spectacles adını kullanan akıllı gözlük modellerinin kamera kullanımı ve anlık video çekimi gibi özellikleri ile rakiplerinden ayrıldığı görüşünde.

Şinasi Kaya: Snapchat’ten ABD Patent Ofisi’ne “gözlük” davası 1
Spectacles AR gözlüğü, 2021 yılı ortasında tanıtıldı ancak henüz piyasaya çıkmış değil

Her ne kadar Snapchat, Spectacles için dava açmış olsa da akıllı gözlük şirket için tam anlamıyla fiyasko oldu. Akıllı gözlük hamlesi öncesi sosyal medyanın zirvesinde yer alan firma, bu büyük yatırımın meyvesini alamadı. İstediği sonucu alamasa da Snap, Spectacles’ın ikinci versiyonunu da piyasaya çıkardı. Son olarak ise AR yani artırılmış gerçeklik teknolojisine sahip Spectacles modeli ortaya çıktı. Ancak bu model şu an için sadece şirket içinde kullanılıyor.

Snap, akıllı gözlük özellikle uygulamaya bağlanıp fotoğraf ve kısa videolar çekmek için kullanıyor. İlk çıktığı zamanlar önünde kuyruklar oluşan Spectacles otomatlarına rağmen, Snap gözlükten 40 milyon dolar gibi büyük bir para kaybetti. Bunun temel nedenleri ise Snapchat akıllı gözlük modelinin hem kötü tasarımı hem de Snapchat uygulaması dışında oldukça işlevsiz olması.

İlk dönem için neredeyse rakipsiz olan ve 130 dolar fiyata sahip olan model 2018 yılında ise ikinci versiyonu ile karşımıza çıktı. Ancak kamerası daha gelişmiş olan bu model de ilk model gibi beklentileri karşılamadı. Yine firma 2020 yılında gözlüğün üçüncü versiyonu ile karşımıza çıktı. Şirketin AR temelli Spectacles modeli ise Metaverse akımı ile tüm rüzgarı tersine çevirme ihtimali de var.

Kaynak:  Shiftdelete

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -
Google search engine

Trend Yazılar

Son Yorumlar