Pazar, Aralık 10, 2023
Ana SayfaMobilSonunda gerçekleşti! TikTok'un yasaklanmasını ön gören yasa imzalandı!

Sonunda gerçekleşti! TikTok’un yasaklanmasını ön gören yasa imzalandı!

Yasanın 2024’te yürürlüğe girmesi planlanıyor lakin yasal zorluklar bu vakit çizelgesini geciktirebilir.

Yasa, şirketin eyalette faaliyet göstermesini yasaklıyor ve uygulama mağazalarının Montana’daki kullanıcıların TikTok’u indirmesini engellemesini gerektiriyor. Uygulamanın kullanıcıları, hizmeti kullanmanın sonuçlarıyla karşılaşmayacak fakat uygulama mağazaları ve TikTok, maddeyi ihlal ettikleri için günlük 10.000 ABD doları para cezasına çarptırılacak.

Eyalet çapındaki yasak ve beklenen yasal zorluklar gelecekte uygulamayı yasaklama teşebbüslerinin ülke genelinde nasıl sonuçlanabileceğine dair bir ön izleme sunuyor. Bir TikTok sözcüsü yaptığı açıklamada, Montana yasasının kullanıcılarının Birinci Değişiklik haklarını “hukuka ters bir şekilde” ihlal ettiğini söyledi.

Sonunda gerçekleşti! TikTok’un yasaklanmasını ön gören yasa imzalandı!

Sözcü, “Vali Gianforte, eyalet çapında yüzbinlerce insanı güçlendiren bir platform olan TikTok’u yasa dışı bir halde yasaklayarak Montana halkının Birinci Değişiklik haklarını ihlal eden bir yasa tasarısını imzaladı” dedi. “Montanalılara kendilerini tabir etmek, geçimlerini sağlamak ve topluluk bulmak için TikTok’u kullanmaya devam edebilecekleri konusunda garanti vermek istiyoruz, bu ortada biz Montana içindeki ve dışındaki kullanıcılarımızın haklarını savunmak için çalışmaya devam ediyoruz.”

TikTok’a yasaklama yahut kısıtlama öneren öbür yetkililer üzere, Montana milletvekilleri de TikTok’un Çinli bir şirket olan ByteDance ile bağlarının ABD’li kullanıcıların ferdî bilgilerini riske attığını argüman ettiler. Şirket, bu çeşit dataları Çin hükümetine devredeceğini uzun müddettir inkar ediyor ve ABD düzenleyicileri tarafından lisana getirilen bilgi güvenliği kaygılarını gidermek için Project Texas’a 1 milyar dolardan fazla yatırım yaptı. Fakat yetkililerin bu gayretlerin gereğince ileri gitmediğini söylediği ve ABD hükümetinin artık ByteDance’i TikTok’u satması için zorlamaya çalıştığı bildirildi. Aksi takdirde, TikTok ülke çapında bir yasakla ve muhtemelen öbür bir büyük yasal gayretle karşı karşıya kalacak.

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Trend Yazılar

Son Yorumlar