Pazartesi, Haziran 5, 2023
Ana SayfaYazılımSpotify, yapay zeka tarafından üretilen on binlerce şarkıyı kaldırdı

Spotify, yapay zeka tarafından üretilen on binlerce şarkıyı kaldırdı

Meral Erden: Spotify, Yapay Zeka Tarafından Üretilen On Binlerce Şarkıyı Kaldırdı 1 Spotify, kullanıcıların rap’ten lo-fi’ye kadar farklı usullerde melodiler yaratmasına ve akabinde bunları telif fiyatı alabilecekleri yayın hizmetlerine göndermesine imkan tanıyan yapay zekâ teşebbüsü Boomy tarafından üretilen on binlerce şarkıyı yayından kaldırdı.

Boomy, 2021’de halka açılmasına karşın 14,5 milyon müzik ya da dünyadaki kayıtlı müziğin yüzde 14’ünü ürettiğini argüman ediyor. Spotify, akış sayısı yapay olarak artırıldığı için kesimlerin kaldırıldığını söyledi.

On binlerce müzik kaldırıldı

Aktarılanlara nazaran Universal Music, tüm ana yayın platformlarını Boomy müziklerinde kuşkulu faaliyetler gördüğü konusunda uyardı ki bu, bu da dinleyici istatistiklerini şişirmek için botların kullanıldığını gösteriyor. Bu ihtarın akabinde Spotify daha sonra Boomy tarafından yüklenen modüllerin yaklaşık yüzde 7’sini, yani on binlerce parçayı yayından kaldırdı. Spotify yaptığı açıklamada, “Yapay akış, Spotify’ın hizmetimiz genelinde ortadan kaldırmak için çalıştığı, uzun müddettir devam eden, dal çapında bir meseledir.” dedi.

Ciddi bir sorun

Meral Erden: Spotify, Yapay Zeka Tarafından Üretilen On Binlerce Şarkıyı Kaldırdı 3 Açıkçası metin üreten yapay zeka modelleri (ChatGPT gibi) devasa bilgilerle birlikte eğitiliyor. Bu eğitim bilgilerinde sanatkarların müzikleri da bulunuyor. Birebir vakitte yapay zeka ses oluşturma araçları (ElevenLabs gibi) da sanatkarların seslerini birebir taklit edebiliyor. Münasebetiyle bu araçlarda şöyle bir istek bulunmak mümkün: “Sözleri Güneş üzere olacak bir müzik bestele lakin vokaller Şebnem Ferah stilinde olsun. Müziğin teması ise daha çok Barış Manço biçiminde olsun.”  Yapay zeka araçları bu isteğinizi yerine getirirken fikri mülkiyet haklarını da açıkça ihlal ediyor. Esasen sanatkarlar ve medya şirketlerinin yapay zeka reaksiyonu de buradan kaynaklanıyor.

Öte yandan geçtiğimiz ay Spotify CEO’su Daniel Ek, müzik sanayisinin yapay zeka tarafından üretilen müziklerle ilgili “meşru endişeleri” olduğunu söylemiş ve Spotify’ın yaratıcıları koruyabileceği lakin birebir vakitte platformunda yeniliğe de müsaade verebileceği bir “pozisyon oluşturmayı” umduğunu kelamlarına eklemişti. Bir müddet evvel ise Drake ve The Weeknd’in seslerini kullanan yapay zeka tarafından üretilen müzikler, telif hakkı ihlalleri nedeniyle kaldırılmadan evvel geçen ay TikTok’ta ve YouTube’da milyonlarca sefer izlendi.

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Trend Yazılar

Son Yorumlar