Pazar, Mart 26, 2023
Google search engine
Ana SayfaDonanımSSD dünyasına şok: Fiyatlar artıyor

SSD dünyasına şok: Fiyatlar artıyor

Ulaş Utku Bozdoğan: SSD dünyasına şok: Fiyatlar artıyor 1

Geçtiğimiz hafta Western Digital ve Kioxia firmalarına ait Japonya’daki iki üretim tesisinde önemli bir sızıntı yaşandığı, bunun da özellikle BiCs NAND plakalarının üretimine zarar verdiği gündeme gelmişti. Ne yazık ki fiyatlar artabilir.

SSD fiyatları artıyor

Yaşanan bozulma sonrasında ekipler gerekli incelemeyi tamamladı. Tam olarak 6.5 Exabyte kapasitede 3D BiCs NAND plakasının bozulduğu rapor edildi. Haliyle bozulma demek fiyatların artması demek.

Micron 2400 SSD bütçesini düşünenlere

1 ay önce eklendi

Western Digital müşterilerini bilgilendirmeye başladı. Özellikle 2-3 aylık bir süreçte 3D BiCs NAND bellek fiyatlarının artacağını belirtiyor. Bu da SSD fiyatlarında bir artışa neden olacak.

Kioxia ise daha kötü durumda. Yaklaşık 7.5 Exbyte zarar sözkonusu. İki firmanın toplamda 14 Exabyte ile 3 ayda üretilen tüm bantları zarar gördü ve tamamen kullanılamaz hale geldi. İki firmanın genel pazarda yüzde 35 payı düşünüldüğünde zararın büyüklüğü de anlaşılıyor. Fiyat artışları hemen yansıtıldı ve yaz aylarına kadar yüzde 5-10 arasında yükselişler olacağı kaydediliyor.

  • Anasayfa
  • Donanım
  • HDD / SSD Haberleri
  • SSD fiyatları artıyor

Kaynak:  Donanimhaber

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -
Google search engine

Trend Yazılar

Son Yorumlar