Pazar, Mart 26, 2023
Google search engine
Ana SayfaSosyal MedyaSutopu Federasyonu, Twitter'da Bomboş Lincin Kurbanı Oldu

Sutopu Federasyonu, Twitter’da Bomboş Lincin Kurbanı Oldu

Sosyal medya, toplumdaki yanlışların anlık olarak eleştirilmesini ve bu yanlışların zaman zaman düzeltilmesini sağlayan bir mecra olurken, aynı zamanda araştırma eksikliğinden kaynaklı olarak yanlışlıkların da ev sahibi olabiliyor. İşte geçtiğimiz gün, Twitter’da buna yeni bir örnek olacak olay yaşandı.

Türkiye Sutopu Federasyonu, resmi Twitter hesabından yaptığı paylaşımda Avrupa Şampiyonası elemelerinde mücadele edecek Erkek ve Kadın Milli Takımlarının fotoğraflarını paylaştı. Fakat fotoğraf, Kadın Milli Takımının vücutlarının su altında olması nedeniyle Twitter’da büyük tepki topladı.

Boş yere linç edilen o paylaşım:

Şinasi Kaya: Sutopu Federasyonu, Twitter'da Bomboş Lincin Kurbanı Oldu 1

Bazı Twitter kullanıcıları tarafından başlatılan tepkiler, Gazeteci Nevşin Mengü gibi ünlü isimlerin de tepkileriyle birlikte olayın daha da büyümesine neden oldu. Tepkiler, erkeklerin vücutları gösterilirken kadın vücutlarının neden gösterilmediğini dile getiriyordu. Fakat Sutopu Federasyonu’nun daha önceki paylaşımları, bu yaklaşımın aslında bir tercih olmadığının göstergesiydi.

Şinasi Kaya: Sutopu Federasyonu, Twitter'da Bomboş Lincin Kurbanı Oldu 2

Nevşin Mengü, daha önceki fotoğrafları gördükten sonra da şu paylaşımı yaptı:

Şinasi Kaya: Sutopu Federasyonu, Twitter'da Bomboş Lincin Kurbanı Oldu 3

Federasyon, daha önceki tüm paylaşımlarında kadınların vücutlarını gizlemek gibi bir gayrette bulunmadı. Öte yandan bu fotoğrafın tepki çekmesine neden olan olay, yapılan tepkilerin ardından olayın araştırılmasıyla da ortaya çıktı. Avukat Deniz Akbıyık, Milli Takım ile konuştuğunu paylaşarak olayın arka planını şu şekilde anlattı:

Şinasi Kaya: Sutopu Federasyonu, Twitter'da Bomboş Lincin Kurbanı Oldu 4

Şinasi Kaya: Sutopu Federasyonu, Twitter'da Bomboş Lincin Kurbanı Oldu 5

Twitter ve diğer tüm sosyal medya platformlarında özellikle linç kervanına katılmadan görüşünüz ne olursa olsun önce bireysel olarak kendi araştırmanızı yapmanız, bu yanlışların içine düşme olasılığınızı da büyük oranda azaltacaktır. Özellikle hassas konularla ilgili gördüğünüz herhangi bir durum hakkında eleştiride bulunmadan önce çoğunluğa göre hareket etmeden önce araştırma yapmak büyük önem taşımaktadır.

Kaynak:  Webtekno

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -
Google search engine

Trend Yazılar

Son Yorumlar