Cumartesi, Temmuz 20, 2024
Ana SayfaYazılımTeknoloji devleri Beyaz Saray'a çağırıldı: Yapay zeka uyarısı yapılacak

Teknoloji devleri Beyaz Saray’a çağırıldı: Yapay zeka uyarısı yapılacak

Meral Erden: Teknoloji Devleri Beyaz Saray'A Çağırıldı: Yapay Zeka Uyarısı Yapılacak 1 Dünyanın önde gelen teknoloji şirketlerinin zirve yöneticileri Beyaz Saray‘da bir ortaya geliyor. Alphabet, Microsoft, OpenAI ve Antrophic’in CEO’ları yapay zekanın (AI) potansiyel tehlikelerini tartışmak üzere Perşembe günü başkanlık konutuna gidecek.

Bloomberg’in haberine nazaran üst seviye yöneticiler ABD Lider Yardımcısı Kamala Harris ile görüşecekler. Harris, teknoloji önderlerine geliştirdikleri yapay zeka yazılımlarının potansiyel tehlikelerini azaltma konusundaki sorumluluklarını hatırlatmak istiyor.

ABD Lideri Joe Biden da yakın vakitte yapay zekanın risklerinden bahsetmiş ve şirketlerin yapay zekanın “çok tehlikeli” hale gelmesini engellemek için gereken tedbirleri almaları gerektiğini vurgulamıştı.

Meral Erden: Teknoloji Devleri Beyaz Saray'A Çağırıldı: Yapay Zeka Uyarısı Yapılacak 3

Uzmanlardan yapay zeka gelişimini durdurma çağrısı

Yapay zeka harikulâde bir süratle gelişiyor. ChatGPT üzere üretken yapay zeka araçları metin yazma, fotoğraf ve görüntü oluşturma üzere insanların yaptığı birçok şeyi yapabilmeye başladı. Uzmanlar insanlık için derin riskler oluşturabilecek bu dehşetli ilerlemenin denetim altına alınması gerektiğini düşünüyor.

Aralarında Elon Musk ve Apple’ın kurucusu Steve Wozniak‘ın da bulunduğu bir küme teknoloji başkanı, geçtiğimiz günlerde bir açık mektup yayınlayarak teknolojinin daha güzel düzenlenebilmesi için şirketlere yapay zeka gelişimini altı ay müddetle durdurma davetinde bulundu.

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Trend Yazılar

Son Yorumlar