Cuma, Aralık 9, 2022
Google search engine
Ana SayfaBilimTesla Model S, deneysel batarya ile tek şarjda 1210 km yol kat...

Tesla Model S, deneysel batarya ile tek şarjda 1210 km yol kat etti

Elektrikli otomobil pazarında menzil yarışı sürüyor. Halihazırda Lucid Air, EPA onaylı 837 kilometre menziliyle bu alanda ipi göğüsleyen isim. Mercedes de kısa süre önce 1000 km menzile sahip Vision EQXX‘i tanıttı ama kendisi henüz bir konsept.

Haberimize konu olan Tesla Model S ise, gövdesine entegre edilen deneysel batarya ile tam 1210 kilometre menzile ulaştırılmış. Üstelik bu menzil gerçek dünya koşullarında elde edilmiş.

Michigan merkezli ONE (Our Next Energy), Gemini adını verdikleri bataryanın entegre edildiği Model S ile halka açık yollarda ortalama 88.5 km/s hızda seyahat ederek bu menzili elde etmiş. Ekip Model S’in menzilini ayrıca ideal koşulların sağlandığı dyno testinde de ölçmüş ve aynı ortalama hızda yapılan testte tam 1419 kilometre menzile ulaşılmış.

Şinasi Kaya: Tesla Model S, deneysel batarya ile tek şarjda 1210 km yol kat etti 1

Gemini adı verilen batarya, “dünyanın ilk menzili uzatılmış çift kimyalı bataryası” olarak anılıyor. Yüksek enerji yoğunluğuna sahip kobalt-nikel hücrelerin de dahil olduğu farklı hücrelerin kullanıldığı deneysel batarya, 203.7 kWsa kapasiteye ve 416 Wh/L enerji yoğunluğuna sahip.

Karşılaştırmak gerekirse, test edilen Tesla Model S Long Range Plus’ın kendisinde 652 km menzil sağlayan 103.9 kWsa’lik batarya bulunuyor. ONE’ın entegre ettiği prototip bataryanın bu orijinal batarya ile aynı boyutta olduğu belirtiliyor. Bu da şirketin Tesla bataryasının enerji yoğunluğunu neredeyse ikiye katladığı anlamına geliyor.

Bataryanın üretim versiyonu için tasarlanan hücreler hala geliştirme aşamasında. Şirket, Gemini bataryayı 2023’ten sonra üretime sokmayı planlıyor. 

Kaynak:  Donanimhaber

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -
Google search engine

Trend Yazılar

Son Yorumlar