Cumartesi, Haziran 3, 2023
Ana SayfaOtomobilTesla Otomobil Sahipleri, Şirkete Dava Açtı

Tesla Otomobil Sahipleri, Şirkete Dava Açtı

Elektrikli otomobil sektörünün bugünlere ulaşmasında en önemli pay sahiplerinden Tesla, önemli iddialara yer veren bir davayla gündeme geldi. ABD’deki bir grup Tesla sahibi, Model S ve Model X araçlarının, otomatik yüklenen yazılım güncellemelerinden sonra batarya kapasitesinin düştüğünü öne sürdü.

Batarya kapasitesinin düşmesiyle araçların menzillerinin %20’ye kadar düştüğü aktarıldı. Öte yandan bazı kullanıcılar, bataryada arızalar yaşadıklarını da bildirdi. Haklarını aramak isteyen araç sahipleri, doğal olarak mahkemenin yolunu tuttu.

Tesla’nın otomatik güncellemeleri, “tüketici haklarını ihlal ediyor”

Ulaş Utku Bozdoğan: Tesla Otomobil Sahipleri, Şirkete Dava Açtı 1

San Francisco’daki ABD Bölge Mahkemesi’nde açılan davada araç sahipleri, Tesla araçların “korumalı bilgisayarlara” sahip olduğunu belirtti. Davada otomatik güncellemeleri ile Bilgisayar Dolandırıcılığı ve Kötüye Kullanım Yasası kapsamında tüketici haklarının ihlal edildiği ifade edildi.

Söz konusu ihlalin gerekçesi, Tesla sahiplerini temsil eden Avukat Hagens Berman tarafından şu şekilde paylaşıldı:

“Tesla sahipleri ve kiralayanlar, arabalarının üreticisinin insafına kalmış durumda ve Tesla, araçları Wi-Fi’ye her bağlandığında izinsiz yazılım güncellemeleri uyguluyor.”

Bazı Tesla sahipleri, güncellemeleri silmek için üçüncü taraf kişilerden yardım aldı, 500-700 dolar ücret ödediğini açıkladı. Davacıların avukatları, Tesla’nın yazılım güncellemesinden sonra pil kapasitesinde azalma yaşayan Model S ve Model X sahiplerine ve kiralayanlara geri ödeme yapmayı reddettiğini paylaştı.

Benzer şikâyetler yakın zamanda Tesla sahiplerinin lehine sonuçlanmıştı:

Temuz 2021’de Tesla, yazılım güncellemelerinde geçici süreliğine maksimum batarya voltajını düşüren bir sorun yaşamıştı. 1.743 Tesla Model S’i etkileyen sorun sonrasında şirket, hatadan etkilenen her bir Tesla sahibine 625 dolar ücret ödedi.

Kaynak:  Webtekno

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Trend Yazılar

Son Yorumlar