Cuma, Haziran 2, 2023
Ana SayfaİnternetToplumsal medyanın çocuklar üzerindeki ziyanlarını engelleyen kılavuz yayınlandı

Toplumsal medyanın çocuklar üzerindeki ziyanlarını engelleyen kılavuz yayınlandı

Ulaş Utku Bozdoğan: Toplumsal Medyanın Çocuklar Üzerindeki Ziyanlarını Engelleyen Kılavuz Yayınlandı 1 Araştırmalar, çocukların ve hatta yetişkinlerin çok miktarda toplumsal medya kullanımının neden olduğu anksiyete ve depresyona meyilli olabileceğini gösteriyor. Meta, Twitter ve Google üzere platform sahipleri çoğunlukla bu sorunu inkar etti ya da YouTube Kids yahut Instagram Kids üzere yara bantları oluşturdu. Artık ise ABD’de ruh sıhhati konusunda en üst seviye otoritelerden biri, yıllar süren sessizliğin akabinde nihayet bahse açıklık getirdi.

Amerikan Psikoloji Derneği (APA) ergenlerin toplumsal medya kullanımına ait bir sıhhat tavsiyesi yayınladı. APA, toplumsal medya kullanımını “doğası gereği faydalı ya da zararlı” olarak tanımlamaktan kaçınarak, bunun yerine gençlerin yaşadıkları olumlu ya da olumsuz tesirlerin daha çok toplumsal medyayı kullanmadan evvelki yatkınlıkları tarafından belirlendiğini söyledi. Öbür bir deyişle, sosyal medya mevcut öz-değer kavramlarını birleştirerek esasen sahip olunan olumlu ya da olumsuz hisleri güçlendirmekte.

APA, çocukların ve gençlerin toplumsal medya kullanımlarından olumsuz etkilenmemesini sağlamaya yardımcı olmak için 10 adet kılavuz önerdi.

Ebeveyn rehberliği

Ulaş Utku Bozdoğan: Toplumsal Medyanın Çocuklar Üzerindeki Ziyanlarını Engelleyen Kılavuz Yayınlandı 3 Ebeveynlerin çocuklarına, yabancılardan gelen rastgele ve bazen de olumsuz yorumlarla oyalanmalarına müsaade vermek yerine, emsal ilgi ve gereksinimlere sahip akranlarıyla olumlu toplumsal etkileşimler kurmaları için rehberlik etmeleri öneriliyor. Veliler ayrıyeten, bilhassa erken ergenlik periyodunda bunu baskıcı bir formda yapmamaları ve “izin/rıza” tekniğini kullanmaları tavsiye ediliyor.

APA yeniden de gençleri muhafaza sorumluluğunun tamamını ebeveynlerin sırtına yüklemiyor. Platform sahiplerinin ziyanlı paylaşımları denetlemekten sorumlu tutulması gerektiği belirtiliyor. Ayrıca platform sahiplerinin nefret, önyargı ve zorbalığı teşvik eden paylaşımları en aza indirmeleri gerektiği de belirtiliyor.

APA, ebeveynlerin çocuklarının “sorunlu toplumsal medya kullanımını” tarayarak ve kıymetlendirerek daha proaktif olabileceklerini söylüyor. APA CEO’su Dr. Arthur Evans’a nazaran bunlar, ebeveynlerin çocuklarının çevrimiçi faaliyetlerini değerlendirirken göz önünde bulundurmaları gereken sorulardan kimilerini da paylaştı:

“Çocuğunuzun uykusuna ve fizikî aktivitesine mani oluyor mu? Okullarına ya da gelişimleri için değerli olan öbür faaliyetlerine mani oluyor mu? Ya da toplumsal medyadan kopmak onlar için güç mu? Toplumsal medya ile ilgilenebilmek için palavra mı söylüyorlar?”

Sosyal medya ve bunun zihinsel ve fizikî gelişimle olan bağlantısı yeni bir alan. Birçok küme bu hususta resmi çalışmalar yürütmüş olsa da, APA daha koordineli bir uğraş gösterilmesi gerektiğinin altını çiziyor ve araştırmalar için daha fazla kaynağın ayrılması gerektiğini aktarıyor.

Tavsiyeler

Ulaş Utku Bozdoğan: Toplumsal Medyanın Çocuklar Üzerindeki Ziyanlarını Engelleyen Kılavuz Yayınlandı 5

  1. Sosyal medya kullanan gençler, sağlıklı toplumsallaşmayı teşvik edebilecek toplumsal dayanak, çevrimiçi arkadaşlık ve duygusal yakınlık için fırsatlar yaratan fonksiyonları kullanmaya teşvik edilmeli.
  2. Sosyal medya kullanımı ve fonksiyonelliği gençlerin gelişimsel yeteneklerine nazaran uyarlanmalıdır; Yetişkinler için oluşturulan yapılar çocuklar için uygun olmayabilir.
  3. Erken ergenlik periyodunda, birçok gencin toplumsal medya kullanımı için yetişkin izleme (yani, toplumsal medya içeriği etrafında daima inceleme, tartışma ve koçluk) tavsiye edilir; özerklik, çocuklar yaşlandıkça ve dijital okuryazarlık marifetleri kazandıkça kademeli olarak artabilir. Fakat izleme, gençlerin uygun mahremiyet muhtaçlıkları ile dengelenmelidir.
  4. Psikolojik ziyan riskini azaltmak için, ergenlerin toplumsal medyada kendine ziyan verme, diğerlerine ziyan verme yahut yeme bozukluğu davranışını teşvik etme üzere sıhhat açısından riskli davranışlarda bulunmayı öğreten yahut teşvik eden içerikler de dahil olmak üzere, yasadışı yahut ruhsal olarak uyumsuz davranışları gösteren içeriklere maruz kalmaları en aza indirilmelidir.
  5. Psikolojik ziyanı en aza indirmek için, ergenlerin bilhassa marjinalleştirilmiş bir kümeye (örneğin, ırksal, etnik, cinsiyet, cinsel, dini, yetenek durumu) yönelik çevrimiçi ayrımcılık, önyargı, nefret yahut siber zorbalık yapmaları yahut yapılan tarafta olmaları en aza indirilmelidir.
  6. Ergenler, günlük rollerini ve rutinlerini yerine getirme maharetlerini bozabilecek ve vakit içinde daha önemli ruhsal ziyanlar için risk oluşturabilecek “sorunlu toplumsal medya kullanımı” belirtileri açısından rutin olarak izlenmelidir.
  7. Sosyal medya kullanımı, ergenlerin uyku ve fizikî aktivitelerini engellemeyecek formda sonlandırılmalıdır.
  8. Ergenlerin toplumsal medyayı toplumsal karşılaştırma hedefiyle, bilhassa de hoşluk yahut dış görünüşle ilgili içeriklerde kullanmaları sonlandırılmalıdır.
  9. Ergenlere toplumsal medya kullanımından evvel, toplumsal medya okuryazarlığı eğitimi verilmelidir.
  10. Sosyal medyanın ergen gelişimi üzerindeki olumlu ve olumsuz tesirlerinin daima bilimsel olarak incelenmesi için çalışmalara kıymetli kaynaklar sağlanmalıdır.
RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Trend Yazılar

Son Yorumlar