Perşembe, Temmuz 18, 2024
Ana SayfaMobilTSMC yöneticisi: Çip krizi 2-3 yıl daha sürecek

TSMC yöneticisi: Çip krizi 2-3 yıl daha sürecek

Ulaş Utku Bozdoğan: Tsmc Yöneticisi: Çip Krizi 2-3 Yıl Daha Sürecek 1

Önümüzdeki birkaç yıl içinde, yani çip üretimi için yeni fabrikalar başlatılana kadar yarı iletken kıtlığının sonlanması beklenmiyor. Bu görüş, TSMC‘de araştırma ve geliştirme başkan yardımcısı olan Yuh-Jier Mii‘nin IEEE Spectrum ile yapılan bir röportajında ifade edildi.

MediaTek, Dimensity 8000, 8100 ve 1300 yonga setlerini tanıttı

16 sa. önce eklendi

Sektördeki birçok kişinin aksine TSMC yöneticisi, çip eksikliğini COVID-19 pandemisine bağlamıyor. Ona göre sorun, günümüzde üretilen hemen hemen tüm ürünlerde çip kullanılması gerçeğinde yatmakta. Önemli ölçüde, bir bütün olarak bu durum, yarı iletken ürünlerin üretimi için kapasite ve altyapı eksikliğinden kaynaklanıyor.

Ulaş Utku Bozdoğan: Tsmc Yöneticisi: Çip Krizi 2-3 Yıl Daha Sürecek 3

Geçiş sürecine ayak uydurmak zor

Tüm yarı iletken endüstrisinin, mikro devrelere olan talebinin son yıllarda keskin bir şekilde artmaya başladığına da dikkat çekiliyor. Üreticiler sonunda gerçekte ne olduğunu anladılar ve hem kısa hem de uzun vadede artan talebi karşılamak için aktif olarak yeni tesislere yatırım yapmaya başladılar. TSMC’nin Mühendislikten Sorumlu Başkan Yardımcısı, günümüzde TSMC gibi şirketlerin bile süreç geçiş sürecine ayak uydurmasının ne kadar zor olduğundan da bahsetti.

Mii, bu önemli konuyu: “Önceden, yeni bir proses teknolojisine geçmek için öncekini optimize edebiliyorduk. Bununla birlikte, her yeni nesilde, örneğin transistörlerin boyutu, mimari, malzemeler, süreçler ve araçlar ile ilgili sınırlamaları aşmanın yeni yollarını bulmalıyız.” şeklinde yorumladı.

  • Anasayfa
  • Mobil Teknolojiler
  • Cep Telefonları Haberleri
  • TSMC yöneticisi: Çip krizi 2-3 yıl daha sürecek

Kaynak:  Donanimhaber

Avatar Of Ulaş Utku Bozdoğan
Ulaş Utku Bozdoğan
Teknoloji alanındaki güncel gelişmeleri titizlikle takip edip bu konuda derinlemesine analizler sunan bir yazar. bilgi teknolojileri, yapay zeka, mobil teknolojiler ve dijital trendler gibi konularda geniş bir bilgi birikimine sahip. Teknolojinin hızla değişen dünyasındaki yenilikleri sade ve anlaşılır bir dille aktarma çalışır. Teknolojinin getirdiği dönüşümleri yakından izleyen ve bu konudaki görüşlerini etkileyici bir şekilde paylaşan Ulaş Utku Bozdoğan, teknoloji haberleri alanında önemli bir ses haline gelir :)
RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Trend Yazılar

Son Yorumlar