Cuma, Aralık 9, 2022
Google search engine
Ana SayfaBilimTürk bilim beşerinin Covid-19 sonrası görme kaybı araştırması tıp literatürüne girdi

Türk bilim beşerinin Covid-19 sonrası görme kaybı araştırması tıp literatürüne girdi

Şinasi Kaya: Türk bilim beşerinin Covid-19 sonrası görme kaybı araştırması tıp literatürüne girdi 1

Covid-19’un orta çıkışının ardından epey süre geçse de etkileri hakkındaki bilimsel çalışmalar devam ediyor. İlk olarak geçen sene Şubat ayında Covid-19’un ani görme kayıplarına neden olduğunu duyuran Atatürk Üniversitesi Tıp Fakültesi Araştırma Hastanesi Göz Hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Orhan Ateş’in bu konudaki çalışması bir tıp dergisinde yayınlanarak dünya literatüründeki yerini aldı.

İlk kez Covid-19’u tedavi etmek için mRNA aşısı kullanıldı

8 sa. önce eklendi

Prof. Dr. Orhan Ateş’in Kovid-19’un, göz damarlarında tıkanıklığa yol açıp ani görme kaybına neden olduğunu tespit ettiği araştırması, Korean J Ophthalmol tıp dergisinde yayınlandı. Bu çalışma, dünya genelindeki yeni çalışmalara da ışık tutacak.

Şinasi Kaya: Türk bilim beşerinin Covid-19 sonrası görme kaybı araştırması tıp literatürüne girdi 2

Prof. Dr. Ateş, geçen yıl Kovid-19 tanısı almış veya tedavisi görmüş genç hastalarda ani görme kaybı şikayetleri üzerine klinik araştırma ve çalışma başlatmıştı.

Covid-19 hastalarından alından numuneler neticesinde yapılan muayene ve tetkiklerde, görme kaybının Kovid-19’a bağlı retinal damarlardaki tıkanıklık sonucu olduğunu belirledi. Bu hastalara medikal tedavi yanında hiperbarik oksijen tedavisini de uyguladı. Ani gelişen görme kayıplarının Covid-19’un bir komplikasyonu olduğu ve bu durumun hiperbarik oksijen ve medikal tedavi ile düzelebilir olduğu sonucuna varıldı.

  • Anasayfa
  • Popüler Bilim
  • Sağlık Haberleri
  • Türk bilim insanının Covid-19 araştırması yayınlandı

Kaynak:  Donanimhaber

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -
Google search engine

Trend Yazılar

Son Yorumlar