Salı, Eylül 26, 2023
Ana SayfaOtomobilTürkiye’de 500 Bin TL’nin Altında Sıfır Araba Kalmadı! - Webtekno

Türkiye’de 500 Bin TL’nin Altında Sıfır Araba Kalmadı! – Webtekno

Haziran ayının başlamasıyla otomotiv markaları fiyat listelerini güncellemeye başladı. Tabi bu markalar arasında başı çekenler, Türkiye’deki en ucuz arabaları satan Fiat ile Hyundai oldu. Her iki marka da fiyatlarına zam yaparken Hyundai cephesinde çok önemli bir gelişme yaşandı. Şirket, Türkiye’nin en ucuz arabası olan i10’un satışlarını resmen durdurdu. Böylelikle Türkiye’deki en ucuz araba olma unvanı Fiat Egea’ya geçti. 

Otomotiv sektöründeki tek önemli gelişme bu değil. Fiat, Türkiye’deki en ucuz ikinci araba olan Egea’ya 50 bin TL’nin üzerinde zam yaptı. Hal böyle olunca Türkiye’de 500 bin TL’nin altına sıfır araba kalmamış oldu. Bu durumun ikinci el pazarına nasıl yansıyacağı şimdiden merak konusu oldu. 

Fiat’taki güncel durum şöyle:

Ulaş Utku Bozdoğan: Türkiye’de 500 Bin Tl’nin Altında Sıfır Araba Kalmadı! - Webtekno 1

Fiat’ın resmi internet sitesine girip Egea modelleri için fiyat bilgisi almaya çalışırsanız, en ucuz versiyon olan “Easy“nin başlangıç fiyatının 524.000 TL olduğunu göreceksiniz. Egea’nın “gırtlak dolu” versiyonu olan Lounge’ın en pahalısı ise 938.900 TL fiyat etiketine sahip. Bu arada; bunların kampanyalı fiyat olduğunu da belirtelim. Baz model Fiat Egea’nın kampanyasız satış fiyatı ise 549.900 TL olarak kayıtlara geçti.

Bir de Hyundai’daki duruma bakalım:

Ulaş Utku Bozdoğan: Türkiye’de 500 Bin Tl’nin Altında Sıfır Araba Kalmadı! - Webtekno 3

Hyundai’nin internet sitesine girdiğimiz zaman ise i10 satışlarının durduğunu görüyoruz. Hyundai’daki en ucuz fiyat ise 600 bin TL’nin üzerinde

Çoktan rekabetçi olmayı bıraktı ama… Renault Clio güncel fiyatları da şöyle:

Ulaş Utku Bozdoğan: Türkiye’de 500 Bin Tl’nin Altında Sıfır Araba Kalmadı! - Webtekno 5

Renault Clio, bir dönemler Türkiye’nin en ucuz arabalarından bir tanesiydi. Ancak bu durum, 2023’ün başından beri geçerliliğini yitirdi. 2023 yılında arka camı hala manuel olan Renault Clio, 609 bin TL’den başlayan fiyatlarla satın alınabiliyor…

Fiyatların geldiği noktaya tepki var!

Otomotiv sektöründeki son durumu paylaştığımız Twitter gönderimize baktığımızda, okurlarımızın bu duruma tepki gösterdiklerine şahitlik ediyoruz. İşte bize gelen bazı yanıtlar:

Ulaş Utku Bozdoğan: Türkiye’de 500 Bin Tl’nin Altında Sıfır Araba Kalmadı! - Webtekno 7

Yaşananlara ironik cevaplar verenler de vardı:

Ulaş Utku Bozdoğan: Türkiye’de 500 Bin Tl’nin Altında Sıfır Araba Kalmadı! - Webtekno 9

Ulaş Utku Bozdoğan: Türkiye’de 500 Bin Tl’nin Altında Sıfır Araba Kalmadı! - Webtekno 11

Ama unutulan bir şey var… Sıfır araba satışları, mayıs ayında da rekor kırdı!

Otomotiv Distribütörleri ve Mobilite Derneği (ODMD), mayıs ayına ilişkin sıfır otomobil ve hafif ticari araç satışı istatistiklerini geçtiğimiz saatlerde paylaştı. Paylaşılan rakamlar, Türkiye’de araç satışlarında patlama yaşandığını gözler önüne seriyor. Herkesin şikâyet ettiği bir ortamda bu durumun nasıl yaşandığını anlamak güç…

Kaynak:  Webtekno

Avatar Of Ulaş Utku Bozdoğan
Ulaş Utku Bozdoğan
Teknoloji alanındaki güncel gelişmeleri titizlikle takip edip bu konuda derinlemesine analizler sunan bir yazar. bilgi teknolojileri, yapay zeka, mobil teknolojiler ve dijital trendler gibi konularda geniş bir bilgi birikimine sahip. Teknolojinin hızla değişen dünyasındaki yenilikleri sade ve anlaşılır bir dille aktarma çalışır. Teknolojinin getirdiği dönüşümleri yakından izleyen ve bu konudaki görüşlerini etkileyici bir şekilde paylaşan Ulaş Utku Bozdoğan, teknoloji haberleri alanında önemli bir ses haline gelir :)
RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Trend Yazılar

Son Yorumlar