Pazar, Temmuz 21, 2024
Ana SayfaBilimTUSAŞ KAAN’ın envantere giriş tarihi açıklandı: İşte Ulusal Muharip Uçak’ın yol haritası

TUSAŞ KAAN’ın envantere giriş tarihi açıklandı: İşte Ulusal Muharip Uçak’ın yol haritası

Şinasi Kaya: Tusaş Kaan’ın Envantere Giriş Tarihi Açıklandı: İşte Ulusal Muharip Uçak’ın Yol Haritası 1 TUSAŞ Genel Müdürü Temel Kotil, ‘Milli Muharip Uçak’ olarak bilinen lakin geçtiğimiz saatlerde ismi KAAN olarak açıklanan Türkiye’nin birinci savaş uçağı hakkında kritik bilgileri paylaştı. CNN Türk’e konuşan Kotil, TUSAŞ KAAN’ın yol haritasını netleştirdi.

Temel Kotil, yaptığı açıklamalarda halihazırda TUSAŞ bünyesinde 15 bin çalışan olduğunu ve mühendis sayısının 6 bin olduğunu açıkladı. Kotil, TUSAŞ’ın ilerleyen devirlerde işçi sayısını önemli halde artırma gereksinimi olduğunu çünkü halihazırda üstünde büyük bir yük bulunduğunu söyledi. Kotil, Lockheed Martin’in 60 bin kadar mühendisi olduğunu söyleyerek de durumu örneklendirdi. Kotil, TUSAŞ’ın daha mezun olmamış mühendisleri bile işe alıp yetiştirdiklerini söyledi. Bu sayının yaklaşık 500 olduğu belirtildi.

TUSAŞ MMU KAAN en gelişmiş 5. Kuşak savaş uçaklarından biri

Şinasi Kaya: Tusaş Kaan’ın Envantere Giriş Tarihi Açıklandı: İşte Ulusal Muharip Uçak’ın Yol Haritası 3 Kotil, TUSAŞ’ın yaptığı ve geliştirmeye, test sürecine devam ettiği MMU KAAN’ın ABD üretimi F-22 ve F-35, Çin imali J-20 ve Rus üretimi Su-57 ayarlarında olduğunu belirtti. Kotil, bu üç ülkenin de halihazırda bu yeni jenerasyon uçakları kimseye satmadıklarının da altını çizdi. Tıpkı zamanda Fransa, İtalya, Almanya ve Kore üzere ülkelerin geliştirdiği yahut halihazırda kullandıkları uçakların KAAN’ın daha altında yer aldığı belirtildi.

TUSAŞ MMU KAAN ne vakit uçacak?

Şinasi Kaya: Tusaş Kaan’ın Envantere Giriş Tarihi Açıklandı: İşte Ulusal Muharip Uçak’ın Yol Haritası 5 Kotil, yaptığı açıklamada Ulusal Muharip Uçak KAAN’ın Aralık 2023 tarihinde birinci uçuşunu yapacağını duyurdu. Elbette KAAN’ın birinci uçuşunu yapması büsbütün hazır olduğu manasına gelmeyecek. Havacılık kesiminde eserin birinci uçuşundan sonra testlerinin tamamlanıp üretime geçilmesi birkaç yılı bulabiliyor. Bu bağlamı dikkate alarak Kotil, 2028 yılında 20 adet KAAN Blok-10 uçağının Hava Kuvvetleri’ne teslim edileceğini duyurdu.

TUSAŞ KAAN yerli motorla uçacak

Şinasi Kaya: Tusaş Kaan’ın Envantere Giriş Tarihi Açıklandı: İşte Ulusal Muharip Uçak’ın Yol Haritası 7 TUSAŞ KAAN, yine 2028 yılında Türk motoruyla birlikte birinci uçuşunu gerçekleştireceği açıklandı. Türk motorundan gücünü alan KAAN’ın Hava Kuvvetleri’ne teslim edileceği tarih ise 2030 olarak hedefleniyor. Kotil, durumların değişmesi halinde Türk motorlu versiyonun öne de çekilebileceğini belirtti.

Temel Kotil’in yaptığı açıklamaların tahminen de en değerli kısmı şu: “Hürküş ve KAAN’ı başkalarından güzel yaptık. Çocukluğumdan beri duyduğum ‘bizden olmaz, yapamayız” devri geçti, aslında Türk yapar. Biz su üzerindeyiz, nefes alıyoruz.”

Tüm bunlara ek olarak halihazırada KAAN’ın ikinci prototipi üretim sürecinde. Yıl sonuna kadar tamamlanması hedefleniyor lakin birinci uçacak versiyon fotoğraflarda gördüğünüz birinci prototip olacak. Seri üretime kadar 7-8 adet prototip inşa edilecek. 2028 yılında Kuvvet’e teslim edilecek olan modellerin tamamında AESA radar bulunacak. Uzun ve ağır test sürecinde uçakta değişikliklerin olması da beklenen.

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Trend Yazılar

Son Yorumlar