Pazar, Nisan 2, 2023
Google search engine
Ana SayfaBilimUFO'ları araştırma sırası artık de NASA'ya geldi

UFO’ları araştırma sırası artık de NASA’ya geldi

UAP, yani “unidentified aerial phenomenon – tanımlanamayan gökyüzü fenomeni” terimi, Pentagon tarafından tanımlanamayan uçan nesneler (UFO’lardan) için kullanılıyor. Zira bu terimin, UFO’dan farklı olarak uzaylı olma ihtimali daha az olan durumları temsil ettiğini düşünüyor. Bu da aslında mantıklı, çünkü UFO olarak etiketlenen şeyler uçan nesneler değil, optik illüzyonlar, görüntüler veya yapay nesneler olabiliyor.

UAP’ler ne olursa olsun, son zamanlarda haberlerde sıklıkla yer aldı, çünkü ABD Meclisi İstihbarat Komitesi olaylar hakkında herhangi bir somut sonuca ulaşamayan birkaç oturum düzenledi. Duruşmalar, nadir (ancak şaşırtıcı) videolardan bazılarını yeniden ortaya çıkardı. Pentagon tarafından son birkaç yılda gizliliği kaldırılan UAP’lerin yanı sıra daha önce yayınlanmamış bazı görüntüler yayınlandı.

Videoların, bilinen hiçbir teknolojinin veya yaratığın yapamayacağı şekillerde davranan geometrik şekilleri gösterdiği iddia ediliyor. Ancak duruşmalarda temelde ABD askeri personelinin bu fenomenler hakkında fazla bir şey bilmediği veya en azından bilmediklerini söyledikleri tekrarlandı. Şimdiyse artık, NASA devreye giriyor.

NASA’da bilimden sorumlu yardımcı yönetici Thomas Zurbuchen bir açıklamasında “NASA, bilimsel keşif araçlarının güçlü olduğuna ve burada da geçerli olduğuna inanıyor” dedi ve devam etti: “Uzaydan Dünya’yı farklı şekillerde gözlemleyebiliyoruz. Bilinmeyenle ilgili anlayışımızı geliştirmemize yardımcı olabilecek araçlara ve ekibe sahibiz.

Astrofizikçi ve bilim odaklı Simons Vakfı’nın şu anki başkanı David Spergel ise, ”ilk görevimiz, basitçe, alabildiğimiz en sağlam veri setini toplamak” diyor ve ekliyor: “Sivillerden, hükümetten, kâr amacı gütmeyen kuruluşlardan, şirketlerden gelen hangi verilerin var olduğunu, başka neleri toplamaya çalışmamız gerektiğini ve bunları en iyi nasıl analiz edeceğimizi belirlemeliyiz.

NASA, ilk olarak bu olaylardan hangilerinin doğal ve hangilerinin teknolojik olabileceğini belirleyecek. Ajans, Dünya’yı ziyaret eden uzaylı uzay araçları konusunda şüpheci olsa da, genel olarak dünya dışı yaşam olasılığı konusunda iyimser. Yeni James Webb Uzay Teleskobu ve Perseverance Mars yüzey araştırma aracı da dahil olmak üzere birkaç NASA görevi Dünya dışında yaşamın kanıtlarını arıyor.

Kaynak:  Chip

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -
Google search engine

Trend Yazılar

Son Yorumlar