Salı, Şubat 7, 2023
Google search engine
Ana SayfaİnternetUkrayna'da yeni bir cins makus gayeli yazılım keşfedildi: CaddyWiper

Ukrayna’da yeni bir cins makus gayeli yazılım keşfedildi: CaddyWiper

İnanç Can Çekmez: Ukrayna'da yeni bir cins makus gayeli yazılım keşfedildi: CaddyWiper 1

Ukrayna‘da yeni bir tür kötü amaçlı yazılımın tespit edildiği açıklandı. ESET‘in güvenlik araştırmacıları tarafından keşfedilen CaddyWiper adlı yazılım, yakın zamanda ülkede tespit edilen üçüncü kötü amaçlı yazılım oldu.

Ukrayna’daki siber tehdit artıyor

ESET, Twitter hesabı üzerinden Ukrayna’da CaddyWiper adlı yeni bir kötü amaçlı yazılımın keşfedildiğini duyurdu. CaddyWiper, güvenliği ihlal edilmiş bir makineye bağlı tüm sürücülerden kullanıcı verilerini ve bölüm bilgilerini siliyor. Yazılım, sınırlı sayıda kuruluşta ve birkaç düzine sistemde keşfedildi. Yeni yazılımın bilinen diğer kötü amaçlı yazılımlarla önemli bir kod benzerliği taşımadığı belirtiliyor.

ESET tehdit araştırması başkanı Jean-Ian Boutin, The Verge’e yaptığı açıklamada: “Silici çalışırsa sistemi etkili bir şekilde işe yaramaz hale getireceğini biliyoruz ancak bu noktada, bu saldırının genel etkisinin ne olduğu belli değil.” ifadelerine yer verdi.

Ukrayna, Rus askerlerini yüz tanıma teknolojisiyle tespit ediyor

10 sa. önce eklendi

ESET araştırmacıları yakın zamanda Ukrayna’daki bilgisayarları hedef alan iki kötü amaçlı yazılımı daha ortaya çıkarmıştı. Bunlar, 23 Şubat’ta keşfedilen HermeticWiper ve 24 Şubat’ta keşfedilen IsaacWiper kötü amaçlı yazılımlarıydı.

  • Anasayfa
  • Internet
  • Siber Güvenlik Haberleri
  • Ukrayna’da yeni kötü amaçlı yazılım keşfedildi: CaddyWiper

Kaynak:  Donanimhaber

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -
Google search engine

Trend Yazılar

Son Yorumlar