Çarşamba, Eylül 27, 2023
Ana SayfaİnternetUydulardan gelen yeni imgeler, Ukrayna'daki sivil katliamını ve bir toplu mezarı tüm...

Uydulardan gelen yeni imgeler, Ukrayna’daki sivil katliamını ve bir toplu mezarı tüm çıplaklığı ile gösteriyor

Uydular, geçtiğimiz ay kanlı bir sivil katliamının yaşandığı konuşulan Ukrayna’nın Bucha kasabasındaki toplu mezarları gösteren yeni görüntüler ile Rusya’nın Ukrayna’yı işgalinin yarattığı dehşete çarpıcı bir bakış sağlıyor.

Maxar Technology uydu görüntüleri, bu acımasız olayın bir aldatmaca olduğu yönündeki Rus yanlış bilgilendirmelerinin de ortadan kaldırılmasına yardımcı oluyor.

Artan kanıtlar, geri çekilen Rus askerlerinin Ukrayna’nın başkenti Kiev’in bir banliyösü olan Bucha’da çok sayıda vahşet gerçekleştirdiğini, yüzlerce sivili katlettiğini ve cesetlerini savaşın yıktığı sokaklara saçtığını kanıtlıyor. Hayatta kalanlardan biri, New York Times’tan gazetecilere verdiği demeçte, “Gördükleri herkesi vurdular” diyor.

3 Nisan Pazar günü Bucha’ya giden eski ağır sıklet boksör ve Kiev belediye başkanı Vitaly Klitschko, AFP ile yaptığı görüşmede “300’den fazla sivilin öldüğüne inanıyoruz. Bu bir savaş değil, bir soykırımdır, Ukrayna halkının soykırımıdır” dedi.

Katliam, Mart 2022’de gerçekleşti, ancak olayın kanıtları Nisan ayının başlarında, Rus kuvvetlerinin şehirden çekilmesi ve Ukrayna kuvvetlerinin şehre girmesinden sonra ortaya çıktı.

Şaşırtıcı bir şekilde, 31 Mart tarihli bir Maxar uydu görüntüsü, Bucha’daki St. Andrew ve Pyervozvannoho All Saints Kilisesi’nin arazisine yakın yaklaşık 14 metre uzunluğunda bir hendekle birlikte bir toplu mezar gösteriyor. Daha düşük kalitede olan önceki görüntüler, mezarın ilk kazılarının 10 Mart gibi erken bir tarihte yapılmış olabileceğini söylüyor.

Rusya Savunma Bakanlığı, Bucha’daki sivil ölümlerinin sorumluluğunu reddetti, hatta bazı kişiler, katliamın görüntü ve videolarının çoğunun, Rus ordusu kasabayı terk ettikten sonra “sahte cesetlerle sahnelendiğini” iddia etti. Ancak Maxar Technology’nin uydu görüntüleri bu yanlış iddiayı çürütmeye yardımcı oluyor.

Ulaş Utku Bozdoğan: Uydulardan Gelen Yeni Imgeler, Ukrayna'Daki Sivil Katliamını Ve Bir Toplu Mezarı Tüm Çıplaklığı Ile Gösteriyor 1 19 Mart 2022 tarihinde Bucha’daki Yablonska Caddesi’ni gösteren uydu fotoğrafıUydu Görüntüsü ©2022 Maxar Technologies

19 Mart’ta, Rus kuvvetlerinin kasabayı hala işgal ettiği sırada çekilen bir görüntüde, sokaklarda yatan cesetler görülüyor. New York Times tarafından yapılan bir araştırma, 1 Nisan’da yerel bir meclis üyesi tarafından çekilen video görüntülerinde cesetlerin hala aynı yerlerde yattığını gösteriyor. 21 Mart’ta çekilen Maxar uydu görüntülerinde ve 2 Nisan’da Instagram’a yüklenen bir videoda da benzer karşılaştırmalar yapılabiliyor.

Bucha olaylarının çoğu hala yeni ortaya çıkıyor ve birçok bilinmeyen var. Ancak bu olayın Kuzey Amerika ve Avrupa’daki liderleri derinden rahatsız ettiği açık bir şekilde görülüyor. ABD, Bucha’daki son olayların, Rusya’nın Ukrayna’daki savaş suçlarından suçlu olduğunun bir başka kanıtı olduğunu da söyledi. ABD Başkanı Joe Biden 4 Nisan’da yaptığı açıklamada “Putin’e savaş suçlusu dediğim için eleştiri aldığımı hatırlarsınız. Bucha’da ne olduğunu gördünüz. Bu, onun bir savaş suçlusu olduğunu garanti ediyor” dedi.

Kaynak:  Chip

Avatar Of Ulaş Utku Bozdoğan
Ulaş Utku Bozdoğan
Teknoloji alanındaki güncel gelişmeleri titizlikle takip edip bu konuda derinlemesine analizler sunan bir yazar. bilgi teknolojileri, yapay zeka, mobil teknolojiler ve dijital trendler gibi konularda geniş bir bilgi birikimine sahip. Teknolojinin hızla değişen dünyasındaki yenilikleri sade ve anlaşılır bir dille aktarma çalışır. Teknolojinin getirdiği dönüşümleri yakından izleyen ve bu konudaki görüşlerini etkileyici bir şekilde paylaşan Ulaş Utku Bozdoğan, teknoloji haberleri alanında önemli bir ses haline gelir :)
RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Trend Yazılar

Son Yorumlar