Salı, Eylül 26, 2023
Ana SayfaYazılımWindows 11’e yeni gelecek olan bu özellik, bir bölümün sonu olacak!

Windows 11’e yeni gelecek olan bu özellik, bir bölümün sonu olacak!

Microsoft, kısa mühlet evvel, Windows 11 işletim sisteminin RAR evrakları için lokal takviye sunacağını duyurdu. Bu duyuru, kullanıcıların RAR belgelerini işlemek için WinRAR üzere üçüncü taraf uygulamalara güvenme gerekliliğini ortadan kaldırma potansiyeliyle kıymetli bir değişiklik olarak görülmekte. Yeni işletim sistemi ayrıyeten, ZIP, 7-Zip, tar ve gz üzere öbür tanınan evrak sıkıştırma formatlarına da dayanak sağlayacak.

RAR evrakları, uzun müddet boyunca verimli belge sıkıştırma özelliklerinden ötürü tercih edildi ve büyük evrakların paylaşılması ve yedeklemelerin oluşturulması için ülkü bir seçenek oldu. Lakin bugüne dek, Windows’un bu formata yönelik yerleşik bir takviyesi bulunmuyordu ve bu, ek bir yazılımın kurulumunu gerektiriyordu. Windows 11’in yaklaşan yerleşik RAR desteği ile kullanıcılar, harici bir araç yahut yardımcı programa gereksinim duymadan RAR dosyalarını kolay kolay açıp çıkarabilecekler. Bu sadeleştirilmiş yaklaşım, belge paylaşımını ve data yedeklemeyi kolaylaştıracak ve kullanıcıların aygıtlarında pahalı depolama alanını boşaltacaktır.

Windows 11’e yeni gelecek olan bu özellik, bir dönemin sonu olacak!

Windows 11‘e RAR dayanağının eklenmesi, üçüncü taraf belge sıkıştırma yazılımları, bilhassa WinRAR için tesirleri olabilecektir. Kullanıcılar, işletim sistemi içinde direkt RAR belgelerini yönetebilecekleri için, WinRAR üzere harici uygulamalara olan talep azalabilir. Lakin, birtakım kullanıcılar, daha kapsamlı belge idaresi ihtiyaçları için üçüncü taraf yazılımların sunduğu gelişmiş özellikleri tercih etmeye devam edebilirler.

Windows 11’e RAR takviyesinin ne vakit entegre edileceği şimdi açıklanmadı fakat, devam eden testler, bu özelliğin yakın gelecekte kullanıma sunulacağını işaret ediyor. Bu özellik hayata geçirildiğinde, Windows 11 kullanıcıları, işletim sistemi içerisinde direkt RAR formatını kullanarak evrakları kolaylıkla açabilecek, çıkarabilecek ve sıkıştırabilecekler.

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Trend Yazılar

Son Yorumlar