Salı, Şubat 7, 2023
Google search engine
Ana SayfaBilimYakın vakitte düşen Çin roketi Long March 5B'nin kesimleri korkutuyor

Yakın vakitte düşen Çin roketi Long March 5B’nin kesimleri korkutuyor

Çin’in Long March 5B itici roketinin geçtiğimiz gün kontrolsüz bir şekilde Dünya atmosferine girmesi, Filipinler açıklarında okyanusa düşmesiyle şanslı bir şekilde sorunsuz atlatıldı. Ancak geri dönen uzay çöpü genellikle atmosfere çarptığında parçalanıyor, bu nedenle en büyük bileşenin rapor edildiği gibi 119.0°D, 9.1°K’ye indiği hala doğru olsa da, en az bir durumda bazılarının evlere yakın bir şekilde karaya düştüğü görülüyor. Radyoaktivite korkularının iki ailenin tahliye edilmesine yol açtığı bildirildi.

Önümüzdeki on yıl içinde bir kişinin uzay çöpü çarpması (ve muhtemelen ölme) olasılığının yüzde 10 olduğunu tahmin eden bir makale, bir ay içinde kulağa gereksiz alarm veren bir araştırma olmaktan çıkıp ileri görüşlü olarak görülmeye başladı. Makale üç hafta önce yayınlandığında, Sputnik 1’den bu yana geçen 65 yıl boyunca uzaydan kontrolsüz bir dönüşle karaya çarpan yalnızca dört veya beş doğrulanmış insan yapımı cisim vakası vardı.

Ancak yayınlanmasından bu yana, birinin neredeyse 3 metre büyüklüğünde olduğundan şüphelenilen bir SpaceX roketinin birden fazla parçası, Avustralya’nın Yeni Güney Galler’ine dağılmış halde bulundu. Şimdi de Endonezya’nın Batı Kalimantan kentinde daha da büyük bir bükülmüş öğe fark edildi ve yakınlardaki Sarawak, Borneo’dan bildirilen iki parça daha bulundu.

Bu parçaların her birinin Long March 5B roketinden geldiğini doğrulamak zaman alacak olsa da, ana bileşenin Borneo’nun hemen hemen üzerinden geçmesi, bunun oldukça olası olduğunu gösteriyor.

5B roketi, Çin’in gelecekteki Tiangong uzay istasyonunun bir kısmını yörüngeye taşımak için 24 Temmuz’da fırlatılmıştı. Görev başarılı olmuş gibi görünse de, güçlendirici roket üzerindeki kontrol kaybedildi ve nereye ineceğini görmek için küresel bir takip başlatılmasına yol açtı. Atmosferik sürüklenme, uzay çöplerinin dönüş zamanının ve konumunun son derece tahmin edilemez olmasına sebep olabiliyor.

Diğer parçaların iniş alanlarının, ana parçanın düştüğü yerden yaklaşık 1.000 kilometre uzakta olması, arama operasyonları için gereken ölçeği tahmin etmenize yardımcı olabilir.

Aynı zamanda, Yeni Güney Galler’de SpaceX’in Crew Dragon roketinden geldiği düşünülen başka metal parçalar da bulundu. Bu Long March roketinden çok daha küçük bir nesneydi ve Long March parçalarının ne kadar büyük olabileceğini gösteriyordu.

Henüz ne Çin hükümeti ne de SpaceX, herhangi bir hasar için tazminat teklif edip etmeyeceklerini söylemedi…

Kaynak:  Chip

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -
Google search engine

Trend Yazılar

Son Yorumlar