Cuma, Haziran 9, 2023
Ana SayfaYapay ZekaYapay Zekâ Destekli Google Arama Tanıtıldı

Yapay Zekâ Destekli Google Arama Tanıtıldı

Google, bugün gerçekleştirdiği I/O etkinliğinde birçok yeni duyuruya yer verdi. Bunlardan en çok dikkat çekenleri ise yapay zekâya yönelik açıklamalardı. Şirket, Bard’a gelen yenilikler, yeni dil modeli PaLM 2 gibi birçok gelişmeyi paylaştı. 

Google, bunlara ek olarak büyük merakla beklenen yapay zekâ destekli arama motoruyla ilgili detayaları paylaştı. Teknoloji devinin Üretken Arama Deneyimi (SGE) olarak adlandırdığı, Bing’e büyük rakip olacak yapay zekâ destekli arama motoru, sadece link vermek yerine tıpkı ChatGPT gibi tam cümlelerle sorularınıza cevap verebilecek.

Google Arama yapay zekâ desteğiyle sohbet eder gibi sorularınıza cevap verebilecek

İnanç Can Çekmez: Yapay Zekâ Destekli Google Arama Tanıtıldı 1

Sunumda Google Arama yetkililerinden Liz Reid, sistemin nasıl çalışacağını gösterdi. Yapay zekâ desteğiyle birlikte normal arama sonuçlarının üstünde renkli bir bölüm karşınıza çıkıyor. Google’ın dil modellerinden destek alan sistem, bu kısımdan sorduğunuz soruya detaylı bir şekilde cevap verebiliyor, görselleri veya videoları gösterebiliyor. Google, yapay zekâ özellikleriyle kullanıcılara daha kişiselleştirilmiş bir arama deneyimi sunmak istiyor.

Örneğin Google’dan “Bir havuz partisi için bluetooth hoparlörü” diye arattığınızda yapay zekâ, hoparlör seçerken dikkat etmeniz gereken şeyleri sizler için sıralıyor. Buna ek olarak sorunuza en iyi yanıtı verebilecek sonuçları da ekliyor.

Bunların yanı sıra yaptığınız aramayı devam ettirmeniz de mümkün olacak. Yani bir soru sordunuz diyelim. Buna cevap aldıktan sonra yine aynı bağlamda başka bir soruyu yapay zekâ destekli arama motoruna yöneltebileceksiniz. Yani tıpkı bir konuşma gerçekleştiriyormuşsunuz gibi olacak. Bunu ChatGPT’nin yapılan konuşmaları hatırlamasına benzetebiliriz.

Google Arama’da devrim yaratacak yeni özellik, önümüzdeki haftalarda ABD’de belli kişiler için çıkış yapacak. Şirket, ilerleyen zamanlarda yeni Arama’yı milyarlarca kullanıcısına getirecek.

Kaynak:  Webtekno

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Trend Yazılar

Son Yorumlar