Pazar, Mayıs 22, 2022
Google search engine
Ana SayfaBilimYeni binalarda yenilenebilir güç kullanımı zarurî oluyor

Yeni binalarda yenilenebilir güç kullanımı zarurî oluyor

Meral Erden: Yeni binalarda yenilenebilir güç kullanımı zarurî oluyor 1

Türkiye’de yenilenebilir enerji kullanımına yönelik zorunluluklar başlıyor. Bugün Resmi Gazete’de yayımlanan düzenlemeyle birlikte büyük binalara yenilenebilir enerji kurulumu zorunluluğu kademeli olarak başlıyor.

Enerji ihtiyacının en az yüzde 5’inin yenilenebilir enerjiden karşılanacak

1 Ocak 2023’ten sonra inşa edilecek, toplam inşaat alanı 5 bin metrekareden büyük tüm binaların kullandığı enerjinin en az yüzde 5’inin güneş enerjisi paneli, rüzgar enerjisi, ısı pompası gibi yenilenebilir enerji kaynaklarından karşılanması zorunlu olacak.

1 Ocak 2025’ten itibaren ikinci kademeye geçilecek ve zorunluluğun kapsamı genişleyecek. 1 Ocak 2025’ten itibaren inşa edilecek, toplam inşaat alanı 2 bin metrekareden büyük tüm binaların birincil enerji ihtiyacının en az 10’unun yenilenebilir enerji kaynaklarından karşılanması gerekecek.

Lisanssız elektrik üretimine büyük teşvik geliyor

1 gün önce eklendi

Söz konusu yönetmelikte binaların enerji performansına da el atılıyor. 1 Ocak 2023’ten itibaren toplam inşaat alanı 5 bin metrekareden büyük binaların Enerji Kimlik Belgesindeki enerji performans sınıfının en az B seviyesinde olması gerekiyor. 1 Ocak 2025’ten itibaren 2 bin metrekareden büyük binaların da B veya daha iyi enerji performansına sahip olması gerekecek.

  • Anasayfa
  • Popüler Bilim
  • Enerji Haberleri
  • Yeni binalarda yenilenebilir enerji kullanımı zorunlu oluyor

Kaynak:  Donanimhaber

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -
Google search engine

Trend Yazılar

Son Yorumlar